Cercul Pedagogic al profesorilor de Religie din județul Sălaj.

mai 16, 2024 | Știri

Joi, 25 aprilie 2024, Biserica „Sf. Cuvioasă Parascheva” din Șimleu Silvaniei a fost gazda unui eveniment important prevăzut în calendarul educațional: Cercul Pedagogic al profesorilor de Religie din județul Sălaj.

În cadrul acestuia, programul a debutat cu o slujbă de Te Deum oficiată în Biserica „Sf. Cuvioasă Parascheva”, urmat de Slujba Parastasului în amintirea colegilor ce au adormit întru nădejdea învierii. La eveniment am avut privilegiul de a avea în mijlocul nostru invitați de seamă: Preacucernicul Părinte Ioan-Sergiu Gaga, inspector pentru cateheză parohială în cadrul Episcopiei Sălajului și Preacucernicul Părinte Protopop Dan Haiduc.

După slujba de Te Deum și Parastas, a urmat cuvântul de bun venit al Preacucernicului Părinte Marius Pop, gazda evenimentului, al doamnei director Angela Maria Lipo, director al Școlii Gimnaziale „SILVANIA”, din Șimleu Silvaniei și  al Părintelui inspector pentru cateheză parohială Ioan-Sergiu Gaga, care a felicitat profesorii de Religie pentru activitatea lor și a încurajat colaborarea dintre profesori și parohiile din proximitatea școlilor pentru o bună formare duhovnicească a elevilor. Au fost evidențiați profesorii și elevii care au participant și au obținut rezultate  la Olimpiada de Religie și la concursul de Cultură și Spiritualitate Românească.

Un grup de elevi de la Școala Gimnazială „SILVANIA” din Șimleu Silvaniei, coordonați Preacucernicul Părinte Marius Pop și doamna profesoară Luminița Mandiuc,  au prezentat un moment artistic cu pricesne și poezii specifice postului mare. Evenimentul a continuat cu prezentarea referatului cu tema: Optimizarea demersului didactic prin utilizarea tehnologiilor și a internetului la ora de religie și a aplicațiilor practice eferente acestuia.

Felicitări tuturor celor implicați și Dumnezeu să binecuvânteze pe toți dascălii care lucrează în ogorul lui Hristos!

Inspector pentru disciplina religie,

Prof.Mioara GUDEA

 

Mai multe

Hramul Mănăstirii Pantocrator din Drăgăneşti‑Vlaşca

Hramul Mănăstirii Pantocrator din Drăgăneşti‑Vlaşca

Pelerini din întreaga țară au venit duminică, 19 mai 2024, la Mănăstirea Pantocrator din localitatea Drăgănești‑Vlașca, județul Teleorman, care și‑a cinstit în mod deosebit hramul închinat Femeilor Mironosițe, în special Sfintei Maria Magdalena. Bucuria duhovnicească...

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Strâmba

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Strâmba

Vineri, 10 mai 2024, cu ocazia sărbătorii Izvorului Tămăduirii, Preasfințitul Părinte Petroniu a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica Mănăstirii Strâmba, împreună cu un sobor de preoţi şi arhidiaconi. La finalul Dumnezeieștii Liturghii, Preacuviosul Părinte stareț...

A treia zi de Paști în Șimleu Silvaniei

A treia zi de Paști în Șimleu Silvaniei

Ca în fiecare an, în cea de-a treia zi a Sfintelor Paști, Preasfințitul Părinte Petroniu a făcut un popas duhovnicesc în mijlocul credincioșilor din orașul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Intrarea în biserică...

A doua zi de Paști în orașul Jibou

A doua zi de Paști în orașul Jibou

Luni, 6 mai 2024, în cea de-a doua zi de Paști, Preasfințitul Părinte Petroniu a fost prezent în mijlocul credincioșilor din orașul Jibou. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica cu hramurile „Sfântul Proroc Daniel” și „Sfântul Mare...