Întâlnirea coordonatorilor Circumscripțiilor catehetice din cele trei protopopiate ale Episcopiei Sălajului

feb. 1, 2024 | Activitatea Ierarhului

Cu binecuvântarea și în prezenţa Preasfințitului Părinte Petroniu, la Centrul Eparhial al Episcopiei Sălajului s-a desfășurat astăzi, 1 februarie 2024, întâlnirea coordonatorilor Circumscripțiilor catehetice din cele trei protopopiate ale Episcopiei Sălajului.

Scopul întâlnirii a fost legat de Concursul Național Catehetic 2024  – ,,Hristos Cuvântul care vindecă”, în cadrul acesteia având loc discuții privind conceperea proiectelor și desfășurarea activităților din concurs, alcătuirea unei Agende catehetice, un nou instrument propus de Biroul de catehizare din cadrul Sectorului Cultural al Episcopiei noastre pentru a veni în sprijinul centrelor de catehizare parohiale. Tematica aleasă pentru anul 2024 face parte din programul cadru dedicat „Anului omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor” și „Anului comemorativ al tuturor sfinților tămăduitori fără de arginți”.

De asemenea, în cadrul întâlnirii moderate de Preacucernicii Părinți Mihai Dobocan (consilier cultural) și Ioan-Sergiu Gaga (inspector pentru catehizare parohială) au fost prezentate și activitățile catehetice desfășurate în cele 10 Circumscripții catehetice ale Eparhiei, în anul precedent.

La final, Preacucernicii Părinți coordonatori au avut scurte intervenții în care au prezentat propuneri pentru intensificarea catehizării la nivelul parohiilor și pentru motivarea grupurilor de cateheză.

Mai multe

Liturghie Arhierească în Parohia Crișeni

Liturghie Arhierească în Parohia Crișeni

Duminică, 4 februarie 2024, credincioșii Parohiei Crișeni au îmbrăcat straie de sărbătoare. În această zi binecuvântată de Dumnezeu, Sfânta Liturghie a fost săvârșită în noua biserică a parohiei de Preasfințitul Părinte Petroniu, împreună cu un sobor de preoți și...

Hramul paraclisului Liceului Ortodox „Sfântul Nicolae” din Zalău

Hramul paraclisului Liceului Ortodox „Sfântul Nicolae” din Zalău

Marți, 30 ianuarie 2024, paraclisul Liceului Ortodox „Sfântul Nicolae” din Zalău și-a prăznuit ocrotitorii, pe Sfinții Trei Ierarhi, Vasile cel Mare, Grigorie de Dumnezeu Cuvântătorul și Ioan Gură de Aur. Cu acest prilej, elevii și cadrele didactice din cadrul acestei...

Zi de bilanț în Episcopia Sălajului

Zi de bilanț în Episcopia Sălajului

Duminică, 28 ianuarie 2024, la Liceul Ortodox „Sfântul Nicolae” din Zalău s-au desfășurat lucrările ședințelor Consiliului Eparhial și Adunării Eparhiale din Episcopia Sălajului. Cu acest prilej, ziua a debutat cu Sfânta Liturghie săvârșită de Preasfințitul Părinte...