Întâlnirea coordonatorilor Circumscripțiilor catehetice din cele trei protopopiate ale Episcopiei Sălajului

feb. 1, 2024 | Activitatea Ierarhului

Cu binecuvântarea și în prezenţa Preasfințitului Părinte Petroniu, la Centrul Eparhial al Episcopiei Sălajului s-a desfășurat astăzi, 1 februarie 2024, întâlnirea coordonatorilor Circumscripțiilor catehetice din cele trei protopopiate ale Episcopiei Sălajului.

Scopul întâlnirii a fost legat de Concursul Național Catehetic 2024  – ,,Hristos Cuvântul care vindecă”, în cadrul acesteia având loc discuții privind conceperea proiectelor și desfășurarea activităților din concurs, alcătuirea unei Agende catehetice, un nou instrument propus de Biroul de catehizare din cadrul Sectorului Cultural al Episcopiei noastre pentru a veni în sprijinul centrelor de catehizare parohiale. Tematica aleasă pentru anul 2024 face parte din programul cadru dedicat „Anului omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor” și „Anului comemorativ al tuturor sfinților tămăduitori fără de arginți”.

De asemenea, în cadrul întâlnirii moderate de Preacucernicii Părinți Mihai Dobocan (consilier cultural) și Ioan-Sergiu Gaga (inspector pentru catehizare parohială) au fost prezentate și activitățile catehetice desfășurate în cele 10 Circumscripții catehetice ale Eparhiei, în anul precedent.

La final, Preacucernicii Părinți coordonatori au avut scurte intervenții în care au prezentat propuneri pentru intensificarea catehizării la nivelul parohiilor și pentru motivarea grupurilor de cateheză.

Mai multe

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Strâmba

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Strâmba

Vineri, 10 mai 2024, cu ocazia sărbătorii Izvorului Tămăduirii, Preasfințitul Părinte Petroniu a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica Mănăstirii Strâmba, împreună cu un sobor de preoţi şi arhidiaconi. La finalul Dumnezeieștii Liturghii, Preacuviosul Părinte stareț...

A treia zi de Paști în Șimleu Silvaniei

A treia zi de Paști în Șimleu Silvaniei

Ca în fiecare an, în cea de-a treia zi a Sfintelor Paști, Preasfințitul Părinte Petroniu a făcut un popas duhovnicesc în mijlocul credincioșilor din orașul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Intrarea în biserică...

A doua zi de Paști în orașul Jibou

A doua zi de Paști în orașul Jibou

Luni, 6 mai 2024, în cea de-a doua zi de Paști, Preasfințitul Părinte Petroniu a fost prezent în mijlocul credincioșilor din orașul Jibou. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica cu hramurile „Sfântul Proroc Daniel” și „Sfântul Mare...

Praznicul Învierii Domnului la Catedrala Episcopală din Zalău

Praznicul Învierii Domnului la Catedrala Episcopală din Zalău

La Catedrala Episcopală „Înălțarea Domnului” din Zalău, slujba Învierii Domnului nostru Iisus Hristos a fost oficiată de Preasfințitul Părinte Petroniu, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. Dimineața, a fost săvârșită Sfânta Liturghie, în cadrul căreia, cu...