„Tineri pentru tineri”, proiect de aducere în atenție a dependențelor și a soluțiilor pentru depășirea acestora.

nov. 14, 2023 | Știri

În cadrul proiectului   Tineri pentru tineri”, finanțat de Consiliul Județean Sălaj, derulat de Episcopia Sălajului în parteneriat cu Asociația Filantropia Porolissum, CJRAE și Liceul Ortodox “Sf. Nicolae” din Zalău, elevii trupei de teatru, “Predania”, au prezentat azi, 9 noiembrie, sceneta “În largul tău”, scrisă de Ivone Boitan, în trei dintre instituțiile de învățământ liceal ale județului nostru: Liceul Teoretic “Ion Agârbiceanu” și Liceul Tehnologic “Octavian Goga”, ambele din Jibou, precum și Liceul Tehnologic “Liviu Rebreanu” din Hida. Activitatea presupune promovarea unui stil de viață sănătos în rândul tinerilor și atragerea atenției asupra pericolului diferitelor adicții și consecințelor acestora în relație cu semenii și cu sine însuși. Mesajul transmis din partea elevilor Liceului Ortodox s-a bucurat de receptivitate, colegii de la celelalte licee fiind deschiși la dialog, adresând întrebări și exprimându-și puncte de vedere, ceea ce ne susține intenția de a genera activități similare și în alte licee din județul Sălaj.

Pr. Claudiu Nechita

 

Mai multe

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Plesca

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Plesca

Duminică, 19 noiembrie 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Plesca, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. În cadrul...