„Tineri pentru tineri”, proiect de aducere în atenție a dependențelor și a soluțiilor pentru depășirea acestora.

nov. 14, 2023 | Știri

În cadrul proiectului   Tineri pentru tineri”, finanțat de Consiliul Județean Sălaj, derulat de Episcopia Sălajului în parteneriat cu Asociația Filantropia Porolissum, CJRAE și Liceul Ortodox “Sf. Nicolae” din Zalău, elevii trupei de teatru, “Predania”, au prezentat azi, 9 noiembrie, sceneta “În largul tău”, scrisă de Ivone Boitan, în trei dintre instituțiile de învățământ liceal ale județului nostru: Liceul Teoretic “Ion Agârbiceanu” și Liceul Tehnologic “Octavian Goga”, ambele din Jibou, precum și Liceul Tehnologic “Liviu Rebreanu” din Hida. Activitatea presupune promovarea unui stil de viață sănătos în rândul tinerilor și atragerea atenției asupra pericolului diferitelor adicții și consecințelor acestora în relație cu semenii și cu sine însuși. Mesajul transmis din partea elevilor Liceului Ortodox s-a bucurat de receptivitate, colegii de la celelalte licee fiind deschiși la dialog, adresând întrebări și exprimându-și puncte de vedere, ceea ce ne susține intenția de a genera activități similare și în alte licee din județul Sălaj.

Pr. Claudiu Nechita

 

Mai multe

Slujire Arhierească la Mănăstirea Bălan

Slujire Arhierească la Mănăstirea Bălan

Duminică, 14 aprilie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul obștii Mănăstirii Bălan, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi, în prezenţa a numeroşi credincioşi, care, an de an, vin la sfânta mănăstire,...

Liturghie Arhierească în Parohia Marca

Liturghie Arhierească în Parohia Marca

Duminică, 7 aprilie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Marca, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. La finalul...

Zi de sărbătoare în Parohia ,,Sfânta Treime” din Zalău

Zi de sărbătoare în Parohia ,,Sfânta Treime” din Zalău

Duminică, 10 martie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Sfânta Treime” din Zalău, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. Cu ocazia acestui eveniment deosebit, au participat...

Prezență Arhierească în Parohia Ortelec

Prezență Arhierească în Parohia Ortelec

Duminică, 3 martie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Nașterea Maicii Domnului” din cartierul zălăuan Ortelec, Protopopiatul Zalău, unde a săvârşit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoţi și diaconi. În...