Conferinţa de inchidere a proiectului PROACTIV-PROGRAM COMPLEX DE DEZVOLTARE A ABILITĂȚILOR DE INCLUZIUNE SOCIALĂ PENTRU PERSOANELE CU DIZABILITĂȚI DIN SĂLAJ

nov. 14, 2023 | Fără categorie, Știri

Vineri, 10 noiembrie 2023, în Sala Festivă a Protopopiatului Ortodox Zalău din strada Andrei Șaguna, nr. 6,  a avut loc conferinţa de închidere a proiectului „PROACTIV” – program complex de dezvoltare a abilităților de incluziune socială pentru persoanele cu dizabilități din județul Sălaj

La eveniment au participat  membrii echipei de implementare a proiectului, beneficiarii,  reprezentanți ai DGASPC Sălaj,  ai Inspectoratului Școlar, precum şi a altor organizaţii şi instituţii care implementează iniţiative similare.

Scopul evenimentului l-a reprezentat diseminarea și promovarea rezultatelor obţinute ȋn cadrul proiectului, prezentarea obiectivelor, a etapelor de implementare, a impactului, a provocărilor ivite pe parcurs și a intențiilor de viitor legate de continuarea acestui proiect.

Sub sloganul NU vă lăsați excluși, un număr de 32 de persoane  din Sălaj, din care 22 de beneficiari -persoane cu dizabilități- și 10 persoane de suport, au participat la un program complex de informare și instruire pentru adoptarea unui stil de viață incluziv, activ si securizant în același timp, cu  un set de 6 ateliere. Atelierele au urmărit dezvoltarea sau, după caz, inițierea persoanelor în însușirea unor informații, abilități  și competențe fundamentale în procesul de integrare si incluziune a unei persoane în societate : comunicare , competențe IT,  socializare etc.

Printre obiectivele proiectului s-au numărat dezvoltarea de abilități si deprinderi necesare adoptării unui stil de viață incluziv în rândul persoanelor cu dizabilități, precum și consolidarea capacității de reziliență, în vederea (re)participării acestora la viața socială a comunității în care trăiesc. Proiectul a fost dedicat, în special, persoanelor cu dizabilități și risc de excludere socială, care provin din familii dezorganizate sau din centre de  protecție socială, precum și persoane care se confrunta cu diverse adicții, din familii sărace,  tineri cu dizabilități, absolvenți sau aflați în situația abandonului școlar.

Proiectul a fost realizat prin implicarea asociației Filantropia Porolissum, membră a Federației Filantropia a Patriarhiei Române și cu finanțare directă din partea Ministerul Muncii si Solidarității Sociale – Autoritatea Națională pentru Protectia Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități.

Pr..Claudiu Nechita

Mai multe

Hramul Mănăstirii Pantocrator din Drăgăneşti‑Vlaşca

Hramul Mănăstirii Pantocrator din Drăgăneşti‑Vlaşca

Pelerini din întreaga țară au venit duminică, 19 mai 2024, la Mănăstirea Pantocrator din localitatea Drăgănești‑Vlașca, județul Teleorman, care și‑a cinstit în mod deosebit hramul închinat Femeilor Mironosițe, în special Sfintei Maria Magdalena. Bucuria duhovnicească...

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Strâmba

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Strâmba

Vineri, 10 mai 2024, cu ocazia sărbătorii Izvorului Tămăduirii, Preasfințitul Părinte Petroniu a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica Mănăstirii Strâmba, împreună cu un sobor de preoţi şi arhidiaconi. La finalul Dumnezeieștii Liturghii, Preacuviosul Părinte stareț...

A treia zi de Paști în Șimleu Silvaniei

A treia zi de Paști în Șimleu Silvaniei

Ca în fiecare an, în cea de-a treia zi a Sfintelor Paști, Preasfințitul Părinte Petroniu a făcut un popas duhovnicesc în mijlocul credincioșilor din orașul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Intrarea în biserică...

A doua zi de Paști în orașul Jibou

A doua zi de Paști în orașul Jibou

Luni, 6 mai 2024, în cea de-a doua zi de Paști, Preasfințitul Părinte Petroniu a fost prezent în mijlocul credincioșilor din orașul Jibou. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica cu hramurile „Sfântul Proroc Daniel” și „Sfântul Mare...