Proiect catehetic „RĂSUNĂ BLÂND SPRE SEARĂ, COLINDE ROMÂNEȘTI”, Ediția a X-a

dec. 11, 2022 | Știri

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Petroniu, sub coordonarea Părintelui Cristian-Vasile Iura, inspector pentru catehizare parohială, în Circumscripţia catehetică Someș, preot coordonator Alexandru Bande, la biserica din Parohia Ortodoxă Rus, duminică 11 decembrie 2022, s-a finalizat proiectul „RĂSUNĂ BLÂND SPRE SEARĂ, COLINDE ROMÂNEȘTI”, Ediția a X-a.

Proiectul este un parteneriat între Episcopia Sălajului, Circumscripția catehetică Someș și Școala Gimnazială Rus prin doamna director Mureșan Teodora. În proiect s-au implicat Parohiile din Circumscripția catehetică Someș, Școlile Gimnaziale: Rus, Zalha, Letca, Șimișna, Cristolț, Coroieni, Poiana Blenchii, Silvania (Șimleu Silvaniei), Horea (Șimleu Silvaniei)  și Liceele Tehnologice Ileanda, Surduc și Gîlgău.

Proiectul a avut ca scop păstrarea şi transmiterea tradiţiilor creştine strămoşeşti prin colinde, dar şi cunoaşterea evenimentelor legate de Praznicul Naşterii Domnului Iisus Hristos.

După oficierea slujbei de Te Deum, într-o biserică arhiplină de copii – îmbrăcați în straie populare și credincioși din parohie, copiii implicați în proiect au prezentat un frumos program artistic.

La eveniment au fost prezenți Vicepreședintele Consiliului Județean Sălaj – domnul Cristian-Claudiu Bîrsan, Inspectorul Școlar General  – domnul Vasile Bulgărean, Primarul Comunei Rus – domnul Ioan Cozma, directorii școlilor partenere în proiect și Părintele Cristian-Vasile Iura – inspectorul pentru catehizare parohială al Episcopiei Sălajului.

Părintele coordonator Alexandru Bande și doamna directoare Teodora Mureșan au prezentat fiecare grup de colindători: Rus – preot  Alexandru Bande, Poiana Blenchii – preot Andrei Coste, Gâlgău – preot  Paul Chiroban, Buzaș – preot Bogdan Drîmbe, Șimișna – preot Vasile Căprar, Lozna – preot  Vasile Avram, Făntânele-Rus – preot Traian Micle, Lemniu – preot Vasile Mureșan și copiii de la Școlile Gimnaziale: Rus, Zalha, Letca, Șimișna, Cristolț, Coroieni, Poiana Blenchii, Silvania (Șimleu Silvaniei), Horea (Șimleu Silvaniei)  și Liceele Tehnologice Ileanda, Surduc și Gîlgău.

La finalul activității părintele inspector Cristian-Vasile Iura a felicitat și a mulțumit tuturor exprimând convingerea că generația tânără va duce mai departe tradițiile și colindele străbune. Totodată a arătat preocuparea constantă a Episcopiei Sălajului privind implicarea copiilor în viața Bisericii, apoi a oferit din partea Preasfințitului Părinte Episcop Petroniu diplome de participare și de merit preoților și profesorilor implicați în proiect.

Copiii au fost răsplătiți cu daruri din partea primăriei, parohiei și școlii din localitatea Rus.

 

Inspector pentru catehizare parohială,

Preot Cristian-Vasile Iura

Mai multe

Resfințirea bisericii din Parohia Fildu de Mijloc

Resfințirea bisericii din Parohia Fildu de Mijloc

Duminică, 28 mai 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Fildu de Mijloc, Protopopiatul Zalău, pentru a binecuvânta lucrările efectuate la lăcașul de cult. După slujba de resfințire, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta...

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Motiș

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Motiș

Duminică, 7 mai 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Motiș, Protopopiatul Zalău. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. La finalul slujbei,...

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Rus

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Rus

Vineri, 21 aprilie 2023, cu ocazia sărbătorii Izvorului Tămăduirii, Mănăstirea Rus, cunoscută în părțile locului și sub denumirea de Mănăstirea „Sfânta Maria - Rus”, s-a transformat într-o adevărată oază duhovnicească, la care au venit sute de credincioși, atât din...

A treia zi de Paști în Șimleu Silvaniei

A treia zi de Paști în Șimleu Silvaniei

Ca în fiecare an, în cea de-a treia zi a Sfintelor Paști, Preasfințitul Părinte Petroniu a făcut un popas duhovnicesc în mijlocul credincioșilor din orașul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Intrarea în biserică...