Proiect catehetic „RĂSUNĂ BLÂND SPRE SEARĂ, COLINDE ROMÂNEȘTI”, Ediția a X-a

dec. 11, 2022 | Știri

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Petroniu, sub coordonarea Părintelui Cristian-Vasile Iura, inspector pentru catehizare parohială, în Circumscripţia catehetică Someș, preot coordonator Alexandru Bande, la biserica din Parohia Ortodoxă Rus, duminică 11 decembrie 2022, s-a finalizat proiectul „RĂSUNĂ BLÂND SPRE SEARĂ, COLINDE ROMÂNEȘTI”, Ediția a X-a.

Proiectul este un parteneriat între Episcopia Sălajului, Circumscripția catehetică Someș și Școala Gimnazială Rus prin doamna director Mureșan Teodora. În proiect s-au implicat Parohiile din Circumscripția catehetică Someș, Școlile Gimnaziale: Rus, Zalha, Letca, Șimișna, Cristolț, Coroieni, Poiana Blenchii, Silvania (Șimleu Silvaniei), Horea (Șimleu Silvaniei)  și Liceele Tehnologice Ileanda, Surduc și Gîlgău.

Proiectul a avut ca scop păstrarea şi transmiterea tradiţiilor creştine strămoşeşti prin colinde, dar şi cunoaşterea evenimentelor legate de Praznicul Naşterii Domnului Iisus Hristos.

După oficierea slujbei de Te Deum, într-o biserică arhiplină de copii – îmbrăcați în straie populare și credincioși din parohie, copiii implicați în proiect au prezentat un frumos program artistic.

La eveniment au fost prezenți Vicepreședintele Consiliului Județean Sălaj – domnul Cristian-Claudiu Bîrsan, Inspectorul Școlar General  – domnul Vasile Bulgărean, Primarul Comunei Rus – domnul Ioan Cozma, directorii școlilor partenere în proiect și Părintele Cristian-Vasile Iura – inspectorul pentru catehizare parohială al Episcopiei Sălajului.

Părintele coordonator Alexandru Bande și doamna directoare Teodora Mureșan au prezentat fiecare grup de colindători: Rus – preot  Alexandru Bande, Poiana Blenchii – preot Andrei Coste, Gâlgău – preot  Paul Chiroban, Buzaș – preot Bogdan Drîmbe, Șimișna – preot Vasile Căprar, Lozna – preot  Vasile Avram, Făntânele-Rus – preot Traian Micle, Lemniu – preot Vasile Mureșan și copiii de la Școlile Gimnaziale: Rus, Zalha, Letca, Șimișna, Cristolț, Coroieni, Poiana Blenchii, Silvania (Șimleu Silvaniei), Horea (Șimleu Silvaniei)  și Liceele Tehnologice Ileanda, Surduc și Gîlgău.

La finalul activității părintele inspector Cristian-Vasile Iura a felicitat și a mulțumit tuturor exprimând convingerea că generația tânără va duce mai departe tradițiile și colindele străbune. Totodată a arătat preocuparea constantă a Episcopiei Sălajului privind implicarea copiilor în viața Bisericii, apoi a oferit din partea Preasfințitului Părinte Episcop Petroniu diplome de participare și de merit preoților și profesorilor implicați în proiect.

Copiii au fost răsplătiți cu daruri din partea primăriei, parohiei și școlii din localitatea Rus.

 

Inspector pentru catehizare parohială,

Preot Cristian-Vasile Iura

Mai multe

Binecuvântarea sediului Protopopiatului Ortodox Român din Jibou

Binecuvântarea sediului Protopopiatului Ortodox Român din Jibou

Duminică, 14 aprilie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu a oficiat o slujbă de binecuvântare la sediul Protopopiatului Ortodox Român din Jibou, în urma lucrărilor de modernizare efectuate asupra acestuia. Piatra de temelie a sediului a fost sfințită în data de 24...

Slujire Arhierească la Mănăstirea Bălan

Slujire Arhierească la Mănăstirea Bălan

Duminică, 14 aprilie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul obștii Mănăstirii Bălan, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi, în prezenţa a numeroşi credincioşi, care, an de an, vin la sfânta mănăstire,...

Liturghie Arhierească în Parohia Marca

Liturghie Arhierească în Parohia Marca

Duminică, 7 aprilie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Marca, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. La finalul...

Zi de sărbătoare în Parohia ,,Sfânta Treime” din Zalău

Zi de sărbătoare în Parohia ,,Sfânta Treime” din Zalău

Duminică, 10 martie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Sfânta Treime” din Zalău, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. Cu ocazia acestui eveniment deosebit, au participat...

Prezență Arhierească în Parohia Ortelec

Prezență Arhierească în Parohia Ortelec

Duminică, 3 martie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Nașterea Maicii Domnului” din cartierul zălăuan Ortelec, Protopopiatul Zalău, unde a săvârşit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoţi și diaconi. În...