„Colindul Sfântului Nicolae” la Catedrala Episcopală „Înălțarea Domnului” din Zalău

dec. 9, 2022 | Activitatea Ierarhului

„Colindul Sfântului Nicolae” ocupă un loc important între activităţile dedicate Zilelor Liceului Ortodox „Sfântul Nicolae” din Zalău. Aflat la a V-a ediţie, acest proiect județean se bucură de o caldă popularitate în rândul preșcolarilor de la grădinițele din Zalău şi a iubitorilor de tradiţii şi obiceiuri strămoşeşti.

Astfel, miercuri, 7 decembrie 2022, copiii au colindat în Catedrala Episcopală „Înălțarea Domnului” din Zalău, în prezența Preasfințitului Părinte Petroniu. La eveniment au luat parte și Preacucernicul Părinte Mihai Dobocan, consilierul cultural al Episcopiei Sălajului, Doamna Mioara Gudea, Inspectorul Școlar pentru disciplina Religie, precum și un număr considerabil de auditori. Concertul a debutat cu reprezentația corului „Predania” al Liceului Ortodox „Sfântul Nicolae” din Zalău și a continuat cu elevii claselor primare ale Liceului Ortodox şi cu copiii de la grădinițele din Zalău: „Pinochio”, „Ion Creangă”, „Piticii isteţi”, „Căsuţa cu poveşti”, „Dumbrava minunată”, „Licurici”, nr. 1 și nr. 12.

Evenimentul desfăşurat anual în cadrul activităților dedicate Zilelor Liceului Ortodox „Sfântul Nicolae” din Zalău este un proiect de suflet, prin care se urmărește promovarea valorilor creștine în rândul comunității și educarea copiilor în sensul conservării tradiţiilor şi obiceiurilor din străbuni.

Mai multe

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Strâmba

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Strâmba

Vineri, 10 mai 2024, cu ocazia sărbătorii Izvorului Tămăduirii, Preasfințitul Părinte Petroniu a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica Mănăstirii Strâmba, împreună cu un sobor de preoţi şi arhidiaconi. La finalul Dumnezeieștii Liturghii, Preacuviosul Părinte stareț...

A treia zi de Paști în Șimleu Silvaniei

A treia zi de Paști în Șimleu Silvaniei

Ca în fiecare an, în cea de-a treia zi a Sfintelor Paști, Preasfințitul Părinte Petroniu a făcut un popas duhovnicesc în mijlocul credincioșilor din orașul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Intrarea în biserică...

A doua zi de Paști în orașul Jibou

A doua zi de Paști în orașul Jibou

Luni, 6 mai 2024, în cea de-a doua zi de Paști, Preasfințitul Părinte Petroniu a fost prezent în mijlocul credincioșilor din orașul Jibou. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica cu hramurile „Sfântul Proroc Daniel” și „Sfântul Mare...

Praznicul Învierii Domnului la Catedrala Episcopală din Zalău

Praznicul Învierii Domnului la Catedrala Episcopală din Zalău

La Catedrala Episcopală „Înălțarea Domnului” din Zalău, slujba Învierii Domnului nostru Iisus Hristos a fost oficiată de Preasfințitul Părinte Petroniu, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. Dimineața, a fost săvârșită Sfânta Liturghie, în cadrul căreia, cu...