Program biblic la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Jibou

apr. 1, 2022 | Activitatea Ierarhului

Joi, 31 martie 2022, Preasfinţitul Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului, a fost prezent în mijlocul credincioșilor din Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Jibou, Protopopiatul Jibou, unde, în cadrul proiectului intitulat „Program Biblic”, a susţinut cateheza biblică „Botezul creştin. Ce ne spune Biblia?”.

Proiectul se desfășoară cu binecuvântarea şi sub îndrumarea Preasfinţitului Părinte Petroniu, săptămânal, fiind gândit sub forma unui program catehetic de studiere a Sfintei Scripturi, care se adresează tinerilor şi adulţilor și având în structura sa o prezentare PowerPoint, o parte de expunere a temei biblice şi o sesiune interactivă, de discuţii libere. Studiul biblic s-a derulat cronologic, în prezent, ajungându-se la capitolul 3 din Evanghelia după Matei.

Programul a fost inițiat în data de 1 iulie 2019, la început, cu un grup restrâns de câteva persoane interesate de citirea textului sfânt, iar mai apoi, cu un număr semnificativ de participanţi, care au fost îndemnați şi ajutați să-și procure câte o Biblie, achiziţionându-se, în felul acesta, peste 100 de exemplare.

Mai multe

Binecuvântarea casei parohiale din Parohia Cuzăplac

Binecuvântarea casei parohiale din Parohia Cuzăplac

Duminică, 19 martie 2023, Preasfinţitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Cuzăplac, Protopopiatul Zalău, unde a săvârşit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoţi și arhidiaconi. De asemenea, Preasfinția Sa a hirotesit întru...

Slujbă de reîntemeiere a Sfintei Mese în localitatea Șasa

Slujbă de reîntemeiere a Sfintei Mese în localitatea Șasa

Duminică, 5 martie 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din localitatea Șasa, filie a Parohiei Dolheni, din Protopopiatul Jibou. Cu ocazia acestui eveniment deosebit, Preasfinția Sa a oficiat slujba de reîntemeiere a Sfintei Mese,...

Prezență Arhierească în Parohia Bobota

Prezență Arhierească în Parohia Bobota

Duminică, 5 februarie 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Bobota, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, din care a făcut...