Program biblic la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Jibou

apr. 1, 2022 | Activitatea Ierarhului

Joi, 31 martie 2022, Preasfinţitul Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului, a fost prezent în mijlocul credincioșilor din Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Jibou, Protopopiatul Jibou, unde, în cadrul proiectului intitulat „Program Biblic”, a susţinut cateheza biblică „Botezul creştin. Ce ne spune Biblia?”.

Proiectul se desfășoară cu binecuvântarea şi sub îndrumarea Preasfinţitului Părinte Petroniu, săptămânal, fiind gândit sub forma unui program catehetic de studiere a Sfintei Scripturi, care se adresează tinerilor şi adulţilor și având în structura sa o prezentare PowerPoint, o parte de expunere a temei biblice şi o sesiune interactivă, de discuţii libere. Studiul biblic s-a derulat cronologic, în prezent, ajungându-se la capitolul 3 din Evanghelia după Matei.

Programul a fost inițiat în data de 1 iulie 2019, la început, cu un grup restrâns de câteva persoane interesate de citirea textului sfânt, iar mai apoi, cu un număr semnificativ de participanţi, care au fost îndemnați şi ajutați să-și procure câte o Biblie, achiziţionându-se, în felul acesta, peste 100 de exemplare.

Mai multe

Târnosirea bisericii din localitatea Bizușa

Târnosirea bisericii din localitatea Bizușa

Duminică, 24 septembrie 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din localitatea Bizușa, filie a Parohiei Luminișu, din Protopopiatul Jibou. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a oficiat slujba de târnosire a bisericii cu hramul hramurile...

Resfințirea bisericii din Parohia Bogdana

Resfințirea bisericii din Parohia Bogdana

Duminică, 17 septembrie 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Bogdana, Protopopiatul Zalău, pentru a binecuvânta lucrările efectuate la lăcașul de cult. După slujba de resfințire, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta...

Hramul Schitului „Nașterea Maicii Domnului” din localitatea Marca

Hramul Schitului „Nașterea Maicii Domnului” din localitatea Marca

Vineri, 8 septembrie 2023, cu ocazia praznicului Nașterii Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul obștii Schitului „Nașterea Maicii Domnului” din localitatea Marca. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie împreună cu...

Prezență Arhierească în Parohia Fântânele-Rus

Prezență Arhierească în Parohia Fântânele-Rus

Duminică, 3 septembrie 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Fântânele-Rus, Protopopiatul Jibou. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți. La finalul slujbei,...