Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului  sub coordonarea Părintelui Ioan Sergiu Gaga, inspector pentru catehizare parohială, la Mănăstirea Bălan, a avut loc sâmbătă 13 iulie 2024, Întâlnirea tinerilor ortodocși Sălăjeni din  Protopopiatului Ortodox Jibou, cu implicarea Circumscripției catehetice Jibou, preot coordonator Daniel Baboș și Circumscripţia catehetică Someș, preot coordonator Vasile Mureșan și a parohiilor implicate.

După oficierea slujbei de Te-Deum, de către Părintele Consilier economic Lucian Chiș împreună cu preoți implicați, aproximativ 90 de copii și voluntari au participat la mai multe activități dedicate tinerilor.

Rostul adevărat al omului este cunoașterea lui Dumnezeu, iar prin activitățile desfășurate, tinerii au avut posibilitatea de a se apropia mai mult de Dumnezeu. Rugăciunea comună, atelierele interactive (atelierul de igienă orală susţinut de domnul  Vâlcelean Cristian, medic stomatolog , atelierul de caligrafie coordonat de Maica Melania, atelier de Limbaj Mimico-Gestual, atelierul de brățări pe disc,atelier de pictură pe față, sesiunile de întrebări și răspunsuri cu preotul, jocurile de grup, cântecele la chitară) au reprezentat un context favorabil pentru a-i catehiza pe copii și de a le oferi experiențe noi educative și creative.

În acest proiect s-au implicat următoarele Parohii din Circumscripția catehetică Someș: Buzaș, Fântânele-Rus, Gâlgău, Lemniu, Letca, Ciocmani, Poienița, Fodora, Cristolț şi Poiana Blenchii.

De asemenea din Circumscripţia catehetică Jibou s-au implicat următoarele parohii: Aluniș, Bălan, Brâglez, Chechiș, Cristolțel, Domnin, Jibou I, Jibou II, şi Var.

La finalul activității, părinţii coordonatori au mulțumit tuturor celor ce s-au implicaţi, exprimând convingerea că generația tânără va duce mai departe tradițiile străbune. Totodată au arătat preocuparea constantă a Episcopiei Sălajului privind implicarea copiilor în viața Bisericii.