Înălțarea Domnului a fost sărbătorită de parohiile Ip și Cosniciu de Jos, cu multă evlavie prin săvârșirea Sfintei Liturghii și a Slujbei Parastasului, unde au fost comemorați cei 157 de martiri de la Ip.

Cu această ocazie, copiii de la grupele de cateheză de la Parohiile Ip și Cosniciu de Jos și ai Școlii Gimnaziale Ip, coordonați de preoții parohi Dumitru Fiț și Adrian Pavel Medeșan, au susținut un program de cântece patriotice și discursuri tematice la monumentul eroilor martiri din localitatea mai sus menționată. După momentul artistic s-au depus jerbe și coroane de flori de către copii și autoritățile locale.

La eveniment au participat și cadre didactice și comunitatea locală, exprimiând-și pe aceasta cale prețuirea și recunoștință față de jertfa eroilor neamului românesc, păstrând pentru totdeauna în memorie exemplul lor de dăruire.