Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Petroniu, sub coordonarea Părintelui Ioan-Sergiu Gaga, inspector pentru catehizare parohială, în Circumscripţia catehetică Someș, preot coordonator Vasile Mureșan, dragostea față de Hristos cel Înviat a fost resimțită în cadrul Proiectului Catehetic „Bucuria Învierii” care a avut ca scop menținerea și transmiterea obiceiurilor pascale. Proiectul este un parteneriat între Episcopia Sălajului și Circumscripția Catehetică Someș.

După oficierea slujbei de Te-Deum de către Preacucernicului Părinte Dan Dregan, Protopop al Jiboului împreună cu preoți implicați în proiect, în biserica cu hramurile ,,Sf. Cuvioasă Parascheva și Duminica Tuturor Sfinților” din localitatea Ciocmani, aproximativ 90 de copii îmbrăcați în straie populare și numeroși credincioși, copiii grupurilor implicate în proiect au prezentat un program artistic.

În proiect s-au implicat Parohiile din Circumscripția catehetică Someș și alte parohii invitate: Parohia Băbeni, Parohia Borza, Parohia Ciocmani, Parohia Cormeniș, Parohia Cuceu, Parohia Fântânele-Rus, Parohia Gâlgău, Parohia Lemniu. Proiectul a avut ca scop păstrarea şi transmiterea tradiţiilor creştine strămoşeşti prin cântări pascale, dar şi cunoaşterea evenimentelor legate de Praznicul Învierii Domnului.

Părintele coordonator a prezentat fiecare grup catehetic: Parohia Băbeni- Pr. Botiș Ioan și învățătoarea Lupșe Livia, Parohia Borza- preot Marius Dângă, Parohia Ciocmani- Pr. Iacob Teodor, Parohia Cormeniș- Pr. Laurențiu Zlăvoc, Parohia Cuceu- preot Andrei Muntean, Parohia Fântânele-Rus – preot Traian Micle, Parohia Gâlgău – preot Paul Chiroban și profesori Chiroban Laura și Șomcutean Augustin,Parohia Lemniu – preot Vasile Mureșan și educatoarea Iuliana Mureșan.

Apoi s-au desfășurat două concursuri: „Marea vânătoare de ouă„și „Cel mai puternic ou‘, care au fost spre marea încântare a copiilor.

La finalul activității, părintele coordonator a felicitat și a mulțumit tuturor, exprimând convingerea că generația tânără va duce mai departe tradițiile străbune. Totodată a arătat preocuparea constantă a Episcopiei Sălajului privind implicarea copiilor în viața Bisericii. Toate grupurile participante împreună cu preoți, învățători și profesori  prezenți au primit diplome de apreciere din partea Episcopiei și au fost felicitați pentru frumoasa implicare.