Olimpiada națională de Religie, faza județeană, Sălaj, 2024

apr. 16, 2024 | Fără categorie, Știri

Sâmbătă, 13 aprilie 2024, Inspectoratul Școlar Județean Sălaj a organizat Olimpiada națională de Religie, etapa județeană, care s-a desfășurat în două locații unde au fost prezenți 253 de elevi și 80 de cadre didactice coordonate de prof. Mioara Gudea, inspector școlar pentru disciplina Religie, în calitate de președinte al Comisiei de organizare a olimpiadei.

Liceul Ortodox „Sfântul Nicolae” din Zalău, condus de părintele director Călin-Radu Ciurbe a fost gazda olimpiadei pentru cultul ortodox la care au participat 140 de elevi de gimnaziu și liceu, iar Liceul Tehnologic „Mihai Viteazul” din Zalău, condus de doamna director Dana Rus a găzduit olimpiada pentru cultele baptist, greco-catolic și penticostal la care au fost prezenți 113 elevi.

Concursul a început la ora 10 și a durat 3 ore pentru toate clasele. Comisiile de organizare au început instruirea la ora 8:30, pentru ca la ora 9:00 să primească elevii în sălile de clase. La ora 13 lucrările predate de asistenții supraveghetori au fost preluate de comisie și înmânate profesorilor evaluatori care au corectat până la ora 20, iar rezultatele inițiale au fost afișate la sediul celor două licee în mod codificat, cu respectarea legii privind confidențialitatea persoanelor și prelucrarea datelor personale.

Programul pentru contestații a fost afișat la avizierul liceelor unde a avut loc proba de concurs, iar rezultatele finale au fost afișate luni, 15 aprilie 2024, după rezolvarea contestațiilor.

Felicitări tuturor elevilor participanți și cadrelor didactice implicate în pregătirea lor, precum și profesorilor implicați în organizarea acestei olimpiade!

Mult succes elevilor calificați la etapa națională!

Mai multe

Hramul Mănăstirii Pantocrator din Drăgăneşti‑Vlaşca

Hramul Mănăstirii Pantocrator din Drăgăneşti‑Vlaşca

Pelerini din întreaga țară au venit duminică, 19 mai 2024, la Mănăstirea Pantocrator din localitatea Drăgănești‑Vlașca, județul Teleorman, care și‑a cinstit în mod deosebit hramul închinat Femeilor Mironosițe, în special Sfintei Maria Magdalena. Bucuria duhovnicească...

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Strâmba

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Strâmba

Vineri, 10 mai 2024, cu ocazia sărbătorii Izvorului Tămăduirii, Preasfințitul Părinte Petroniu a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica Mănăstirii Strâmba, împreună cu un sobor de preoţi şi arhidiaconi. La finalul Dumnezeieștii Liturghii, Preacuviosul Părinte stareț...

A treia zi de Paști în Șimleu Silvaniei

A treia zi de Paști în Șimleu Silvaniei

Ca în fiecare an, în cea de-a treia zi a Sfintelor Paști, Preasfințitul Părinte Petroniu a făcut un popas duhovnicesc în mijlocul credincioșilor din orașul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Intrarea în biserică...

A doua zi de Paști în orașul Jibou

A doua zi de Paști în orașul Jibou

Luni, 6 mai 2024, în cea de-a doua zi de Paști, Preasfințitul Părinte Petroniu a fost prezent în mijlocul credincioșilor din orașul Jibou. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica cu hramurile „Sfântul Proroc Daniel” și „Sfântul Mare...