Duminică, 7 aprilie 2024, în Biserica cu hramul ,,Adormirea Maicii Domnului” din localiatea Sălățig, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Petroniu, s-a desfășurat festivalul de pricesne „Cântare pentru suflet”.  Evenimentul, aflat la a doua ediție, organizat  sub îndrumarea Biroului pentru Catehizare Prohială, se înscrie în ciclul de programe catehetice derulate în cadrul Circumscripției catehetice Valea Sălajului.

Festivalul a adunat un număr de 70 de participanți, două grupuri vocale și 27 soliști individuali din parohiile învecinate dar si din câteva parohii din Episcopia Maramureșului și Sătmarului. De buna organizare s-a ocupat părintele paroh Traian Pop, împreună cu domnul Deac Vlad, și sprijiniți de teologul Dancou Ionuț. Ospitalitatea parohienilor dar și implicarea exemplară a Consiliului Parohial s-a evidențiat prin organizarea unei agape la care au participat toți cei prezenți.

La finalul festivalului, părintele Traian a mulțumit celor prezenți și a oferit  participanților diplome și icoane.