Viața și Viața Veșnică, Dialog între Teologie și medicină

mart. 30, 2024 | Știri

În contextul acțiunilor de promovare a vieții, ce au loc în cuprinsul Patriarhiei Române pe toată durata lunii lui Mărțișor – cunoscută ca „Luna pentru viață”, cu binecuvântarea Preasfințitului Petroniu, Episcopul Sălajului, a avut loc în Zalău, conferința cu tema „Viața și Viața Veșnică – Dialog între Teologie și Medicină”. Evenimentul organizat de Asociația Filantropia Porolissum a avut loc la Casa de Cultură a Sindicatelor din Zalău și a reușit să adune peste 400 de persoane preocupate de tema propusă. Astfel, viața a fost analizată din perspectiva celor doi conferențiari invitați, un preot – părintele Ioan Chirilă, profesor la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, și un medic, în persoana domnului Ciprian Porumb, asistent universitar în cadrul Universității de Medicină și Farmacie din Cuj-Napoca

Drept concluzie, conferința a subliniat faptul că viața este un dar oferit gratuit de Dătătorul vieții, Dumnezeu, că viața pe care o slujește medicina poate fi fundament al Vieții veșnice, dar în același timp și realitatea legată de faptul că, dacă viața biologică începe odată cu separarea de mamă, respectiv prin tăierea unui cordon ce transferă viața, „Viața din belșug” începe, se întreține și se desăvârșeste numai înt-o unire continuă cu Cel ce este Viața prin excelență.

 

Mai multe

Slujire Arhierească la Mănăstirea Bălan

Slujire Arhierească la Mănăstirea Bălan

Duminică, 14 aprilie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul obștii Mănăstirii Bălan, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi, în prezenţa a numeroşi credincioşi, care, an de an, vin la sfânta mănăstire,...

Liturghie Arhierească în Parohia Marca

Liturghie Arhierească în Parohia Marca

Duminică, 7 aprilie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Marca, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. La finalul...

Zi de sărbătoare în Parohia ,,Sfânta Treime” din Zalău

Zi de sărbătoare în Parohia ,,Sfânta Treime” din Zalău

Duminică, 10 martie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Sfânta Treime” din Zalău, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. Cu ocazia acestui eveniment deosebit, au participat...

Prezență Arhierească în Parohia Ortelec

Prezență Arhierească în Parohia Ortelec

Duminică, 3 martie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Nașterea Maicii Domnului” din cartierul zălăuan Ortelec, Protopopiatul Zalău, unde a săvârşit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoţi și diaconi. În...