„Marşul pentru viaţă“ în Episcopia Sălajului

mart. 30, 2024 | Știri

Cu binecuvântarea Preasfințitului Petroniu Florea, Episcopul Sălajului, în a doua parte a lunii martie a acestui an au avut loc în 11 localități din județului nostru ample manifestări de promovare a vieții, evenimente ce au fost încununate cu organizarea „Marșului pentru viață”, desfășurat în cele paru orașe din județ. Având ca temă: „Construim împreună pentru viață”,  aceste evenimente au adunat  peste 3000 de participanți, care au dat mărturie pentru susţinerea celui mai frumos şi preţios dar pe care Dumnezeu l-a oferit omului – viaţa.În Jibou și Cehu Silvaniei, la 24 martie, după Sfânta Liturghie, aproximativ 400 de creștini de toate vârstele, de confesiuni și etnii diferite, au participat alături de reprezentanți ai administrației locale la procesiuni ce au marcat pe harta celor ce susțin, mărturisesc și promovează viața și cele două localități sălăjene.În Șimleul Silvaniei, vineri, 29 martie, pe un traseu ce a înmănunchiat parcă instituțiile importante ale urbei, – îndeosebi tineri – elevi ai școlilor și liceelor din localitate,  personalități, oameni de cultură, dascăli, în frunte cu edilul orașului și-au împletit mărturia despre viață prin prezența alături de preoții din Protopopiatul Șimleul Silvaniei.Evenimentul de cea mai amplă anvergră s-a desfășurat în Municipiul Zalău, la data de 30 martie, pe traseul Sala Sporturilor – Platoul Prefecturii, bucurându-se de prezența a peste 2000 de persoane de vârste diferite, de la copii putaţi pe braţele mamelor până la vârstnici dornici să arate preţuirea pentru marele dar al vieţii, reprezentanți ai autorităților locale și centrale, preoți, profesori și alți creștini asumați. Discursurile și mărturiile emoționante alături de momentele artistice pregătite au însuflețit parcă inima de candele roșii aprinse de copiii prezenți, ca semn al împlinirii profeției psalmistului: „Din gura pruncilor şi a celor ce sug ai săvârşit laudă”(Ps. 8, 2).

Pr. Claudiu Nechita

 

                   

Mai multe

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Nadiș

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Nadiș

Duminică, 14 iulie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Nadiș, Protopopiatul Zalău. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. La finalul slujbei,...

Slujbă de reîntemeiere a Sfintei Mese în Parohia Crasna

Slujbă de reîntemeiere a Sfintei Mese în Parohia Crasna

Duminică, 7 iulie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Crasna, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu ocazia acestui eveniment deosebit, Preasfinția Sa a oficiat slujba de reîntemeiere a Sfintei Mese, ca urmare a...

Resfințirea bisericii din Parohia Poiana Blenchii

Resfințirea bisericii din Parohia Poiana Blenchii

Duminică, 30 iunie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Poiana Blenchii, Protopopiatul Jibou, pentru a binecuvânta lucrările efectuate la lăcașul de cult. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a oficiat și slujba de...

Hramul Schitului Stârciu

Hramul Schitului Stârciu

Sâmbătă, 29 iunie 2024, cu ocazia sărbătorii Sfinților Apostoli Petru și Pavel, Preasfințitul Părinte Petroniu a săvârșit Sfânta Liturghie la Schitul Stârciu, împreună cu un sobor de preoţi şi arhidiaconi. Cu acest prilej, la slujbă au participat numeroși credincioși...

Târnosirea bisericii Mănăstirii Bobota

Târnosirea bisericii Mănăstirii Bobota

Luni, 24 iunie 2024, cu ocazia praznicului Sfintei Treimi și a sărbătorii Nașterii Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, Preasfințitul Părinte Petroniu, împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului,...

Hramul bisericii din cartierul zălăuan Porolissum

Hramul bisericii din cartierul zălăuan Porolissum

Duminică, 23 iunie 2024, cu prilejul praznicului Pogorârii Sfântului Duh, Preasfințitul Părinte Petroniu a fost prezent în mijlocul credincioșilor din cartierul zălăuan Porolissum, care s-au adunat în număr mare la sfânta biserică, întrucât, în fiecare an, în ziua de...