„Marşul pentru viaţă“ în Episcopia Sălajului

mart. 30, 2024 | Știri

Cu binecuvântarea Preasfințitului Petroniu Florea, Episcopul Sălajului, în a doua parte a lunii martie a acestui an au avut loc în 11 localități din județului nostru ample manifestări de promovare a vieții, evenimente ce au fost încununate cu organizarea „Marșului pentru viață”, desfășurat în cele paru orașe din județ. Având ca temă: „Construim împreună pentru viață”,  aceste evenimente au adunat  peste 3000 de participanți, care au dat mărturie pentru susţinerea celui mai frumos şi preţios dar pe care Dumnezeu l-a oferit omului – viaţa.În Jibou și Cehu Silvaniei, la 24 martie, după Sfânta Liturghie, aproximativ 400 de creștini de toate vârstele, de confesiuni și etnii diferite, au participat alături de reprezentanți ai administrației locale la procesiuni ce au marcat pe harta celor ce susțin, mărturisesc și promovează viața și cele două localități sălăjene.În Șimleul Silvaniei, vineri, 29 martie, pe un traseu ce a înmănunchiat parcă instituțiile importante ale urbei, – îndeosebi tineri – elevi ai școlilor și liceelor din localitate,  personalități, oameni de cultură, dascăli, în frunte cu edilul orașului și-au împletit mărturia despre viață prin prezența alături de preoții din Protopopiatul Șimleul Silvaniei.Evenimentul de cea mai amplă anvergră s-a desfășurat în Municipiul Zalău, la data de 30 martie, pe traseul Sala Sporturilor – Platoul Prefecturii, bucurându-se de prezența a peste 2000 de persoane de vârste diferite, de la copii putaţi pe braţele mamelor până la vârstnici dornici să arate preţuirea pentru marele dar al vieţii, reprezentanți ai autorităților locale și centrale, preoți, profesori și alți creștini asumați. Discursurile și mărturiile emoționante alături de momentele artistice pregătite au însuflețit parcă inima de candele roșii aprinse de copiii prezenți, ca semn al împlinirii profeției psalmistului: „Din gura pruncilor şi a celor ce sug ai săvârşit laudă”(Ps. 8, 2).

Pr. Claudiu Nechita

 

                   

Mai multe

Slujire Arhierească la Mănăstirea Bălan

Slujire Arhierească la Mănăstirea Bălan

Duminică, 14 aprilie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul obștii Mănăstirii Bălan, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi, în prezenţa a numeroşi credincioşi, care, an de an, vin la sfânta mănăstire,...

Liturghie Arhierească în Parohia Marca

Liturghie Arhierească în Parohia Marca

Duminică, 7 aprilie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Marca, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. La finalul...

Zi de sărbătoare în Parohia ,,Sfânta Treime” din Zalău

Zi de sărbătoare în Parohia ,,Sfânta Treime” din Zalău

Duminică, 10 martie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Sfânta Treime” din Zalău, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. Cu ocazia acestui eveniment deosebit, au participat...

Prezență Arhierească în Parohia Ortelec

Prezență Arhierească în Parohia Ortelec

Duminică, 3 martie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Nașterea Maicii Domnului” din cartierul zălăuan Ortelec, Protopopiatul Zalău, unde a săvârşit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoţi și diaconi. În...