Conferinţa ,,Importanţa activităţilor catehetice pentru dinamica parohiei”

nov. 23, 2023 | Știri

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte  Petroniu, Episcopul Sălajului, luni, 20 noiembrie 2023 la Catedrala Episcopală din Zalău, a avut loc  conferinţa cu titlul ,,Importanţa activităţilor catehetice pentru dinamica parohiei”, susţinută de către părintele Profesor  Liviu Vidican Manci, director al Colegiului Ortodox ,,Mitropolitul Nicolae Colan“ din Cluj Napoca si cadru univerisitar al Facultăţii de Teologie Ortodoxă

În cadrul coferinţei părintele profesor a prezentat etapele elaborării unei cateheze, cu toate aspectele ei, arătând importanţa acesteia în cadrul activităţiilor desfăşurate în  parohii, precum şi implicarea preoţilor în buna desfăşurare a acestora

La conferinţă au participat peste 130 de preoţi din cele trei protopopoiate ale Eparhiei, care la final au avut posibilitatea de a-i adresa întrebări părintelui profesor, legate de subiectul conferinţei, dar şi despre problemele întâmpinate în procesul de catehizare parohială.

De asemenea, în cadrul întâlnirii, moderate de Preacucernicii Părinți Mihai Dobocan (consilier cultural) și Ioan-Sergiu Gaga (inspector pentru catehizare parohială), au fost prezentate și activitățile catehetice care se desfășoară în această perioadă, în cele 10 Circumscripții Catehetice ale Eparhiei.

Evenimentul se înscrie în Agenda națională a Biroului de catehizare al Patriarhiei Române, care acordă o atenție sporită întâlnirilor regionale la nivel mitropolitan și eparhial, în scopul conturării unei strategii de lucru comune în ceea ce privește activitățile catehetice cu tinerii și vârstnicii.

Mai multe

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Nadiș

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Nadiș

Duminică, 14 iulie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Nadiș, Protopopiatul Zalău. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. La finalul slujbei,...

Slujbă de reîntemeiere a Sfintei Mese în Parohia Crasna

Slujbă de reîntemeiere a Sfintei Mese în Parohia Crasna

Duminică, 7 iulie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Crasna, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu ocazia acestui eveniment deosebit, Preasfinția Sa a oficiat slujba de reîntemeiere a Sfintei Mese, ca urmare a...

Resfințirea bisericii din Parohia Poiana Blenchii

Resfințirea bisericii din Parohia Poiana Blenchii

Duminică, 30 iunie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Poiana Blenchii, Protopopiatul Jibou, pentru a binecuvânta lucrările efectuate la lăcașul de cult. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a oficiat și slujba de...

Hramul Schitului Stârciu

Hramul Schitului Stârciu

Sâmbătă, 29 iunie 2024, cu ocazia sărbătorii Sfinților Apostoli Petru și Pavel, Preasfințitul Părinte Petroniu a săvârșit Sfânta Liturghie la Schitul Stârciu, împreună cu un sobor de preoţi şi arhidiaconi. Cu acest prilej, la slujbă au participat numeroși credincioși...

Târnosirea bisericii Mănăstirii Bobota

Târnosirea bisericii Mănăstirii Bobota

Luni, 24 iunie 2024, cu ocazia praznicului Sfintei Treimi și a sărbătorii Nașterii Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, Preasfințitul Părinte Petroniu, împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului,...

Hramul bisericii din cartierul zălăuan Porolissum

Hramul bisericii din cartierul zălăuan Porolissum

Duminică, 23 iunie 2024, cu prilejul praznicului Pogorârii Sfântului Duh, Preasfințitul Părinte Petroniu a fost prezent în mijlocul credincioșilor din cartierul zălăuan Porolissum, care s-au adunat în număr mare la sfânta biserică, întrucât, în fiecare an, în ziua de...