Conferinţa ,,Importanţa activităţilor catehetice pentru dinamica parohiei”

nov. 23, 2023 | Știri

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte  Petroniu, Episcopul Sălajului, luni, 20 noiembrie 2023 la Catedrala Episcopală din Zalău, a avut loc  conferinţa cu titlul ,,Importanţa activităţilor catehetice pentru dinamica parohiei”, susţinută de către părintele Profesor  Liviu Vidican Manci, director al Colegiului Ortodox ,,Mitropolitul Nicolae Colan“ din Cluj Napoca si cadru univerisitar al Facultăţii de Teologie Ortodoxă

În cadrul coferinţei părintele profesor a prezentat etapele elaborării unei cateheze, cu toate aspectele ei, arătând importanţa acesteia în cadrul activităţiilor desfăşurate în  parohii, precum şi implicarea preoţilor în buna desfăşurare a acestora

La conferinţă au participat peste 130 de preoţi din cele trei protopopoiate ale Eparhiei, care la final au avut posibilitatea de a-i adresa întrebări părintelui profesor, legate de subiectul conferinţei, dar şi despre problemele întâmpinate în procesul de catehizare parohială.

De asemenea, în cadrul întâlnirii, moderate de Preacucernicii Părinți Mihai Dobocan (consilier cultural) și Ioan-Sergiu Gaga (inspector pentru catehizare parohială), au fost prezentate și activitățile catehetice care se desfășoară în această perioadă, în cele 10 Circumscripții Catehetice ale Eparhiei.

Evenimentul se înscrie în Agenda națională a Biroului de catehizare al Patriarhiei Române, care acordă o atenție sporită întâlnirilor regionale la nivel mitropolitan și eparhial, în scopul conturării unei strategii de lucru comune în ceea ce privește activitățile catehetice cu tinerii și vârstnicii.

Mai multe

Liturghie Arhierească în Parohia Crișeni

Liturghie Arhierească în Parohia Crișeni

Duminică, 4 februarie 2024, credincioșii Parohiei Crișeni au îmbrăcat straie de sărbătoare. În această zi binecuvântată de Dumnezeu, Sfânta Liturghie a fost săvârșită în noua biserică a parohiei de Preasfințitul Părinte Petroniu, împreună cu un sobor de preoți și...

Hramul paraclisului Liceului Ortodox „Sfântul Nicolae” din Zalău

Hramul paraclisului Liceului Ortodox „Sfântul Nicolae” din Zalău

Marți, 30 ianuarie 2024, paraclisul Liceului Ortodox „Sfântul Nicolae” din Zalău și-a prăznuit ocrotitorii, pe Sfinții Trei Ierarhi, Vasile cel Mare, Grigorie de Dumnezeu Cuvântătorul și Ioan Gură de Aur. Cu acest prilej, elevii și cadrele didactice din cadrul acestei...

Zi de bilanț în Episcopia Sălajului

Zi de bilanț în Episcopia Sălajului

Duminică, 28 ianuarie 2024, la Liceul Ortodox „Sfântul Nicolae” din Zalău s-au desfășurat lucrările ședințelor Consiliului Eparhial și Adunării Eparhiale din Episcopia Sălajului. Cu acest prilej, ziua a debutat cu Sfânta Liturghie săvârșită de Preasfințitul Părinte...