Dumnezeiasca Liturghie în cinstea Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir

oct. 28, 2023 | Activitatea Ierarhului

Dumnezeiasca Liturghie în cinstea Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, a fost oficiată joi, 26 octombrie 2023, în altarul exterior al Catedralei Patriarhale, de Mitropolitul Pantelimon de Veria, Naousa și Kampania, din Biserica Ortodoxă a Greciei.

Mitropolitul Pantelimon a adus din Grecia un fragment din cinstitele moaște ale Sfântului Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, și Icoana Maicii Domnului „Soumela” care sunt așezate spre închinare alături de cinstitele moaște ale Sfântului Dimitrie cel Nou, Sfântului Nectarie de la Eghina și ale Sfinților Împărați Constantin și Elena.

Alături de Mitropolitul Pantelimon de Veria, Naousa și Kampania au slujit:

Mitropolitul Laurențiu al Ardealului;

Arhiepiscopul Irineu al Alba Iuliei;

Arhiepiscopul Varsanufie al Râmnicului;

Arhiepiscopul Casian al Dunării de Jos;

Episcopul Ignatie al Hușilor;

Episcopul Lucian al Caransebeșului;

Episcopul Iustin al Maramureșului și Sătmarului;

Episcopul Nicodim al Severinului și Strehaiei;

Episcopul Andrei al Covasnei și Harghitei;

Episcopul Galaction al Alexandriei și Teleormanului;

Episcopul Visarion al Tulcii;

Episcopul Petroniu al Sălajului;

Episcopul Nestor al Devei și Hunedoarei;

Episcopul Ieronim al Daciei Felix;

Episcopul Siluan al Ungariei;

Episcopul Macarie al Europei de Nord;

Episcopul vicar patriarhal Varlaam Ploieșteanul;

Episcopul vicar Timotei Prahoveanul al Arhiepiscopiei Bucureștilor;

Episcopul vicar Nichifor Botoșăneanul al Arhiepiscopiei Iașilor;

Episcopul vicar Benedict Bistrițeanul al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului;

Episcopul vicar Paisie Lugojanul al Arhiepiscopiei Timișoarei;

Episcopul vicar Sofian Brașoveanul al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului;

Episcopul vicar Damaschin Dorneanul al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților;

Episcopul vicar Emilian Crișanul al Arhiepiscopiei Aradului;

Arhiereul vicar Gherontie Hunedoreanul al Episcopiei Devei și Hunedoarei.

Programul slujbelor săvârșite cu ocazia hramului de toamnă al Catedralei Patriarhale a continuat cu slujba privegherii în cinstea Sfântului Dimitrie cel Nou.

Mai multe

Binecuvântarea sediului Protopopiatului Ortodox Român din Jibou

Binecuvântarea sediului Protopopiatului Ortodox Român din Jibou

Duminică, 14 aprilie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu a oficiat o slujbă de binecuvântare la sediul Protopopiatului Ortodox Român din Jibou, în urma lucrărilor de modernizare efectuate asupra acestuia. Piatra de temelie a sediului a fost sfințită în data de 24...

Slujire Arhierească la Mănăstirea Bălan

Slujire Arhierească la Mănăstirea Bălan

Duminică, 14 aprilie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul obștii Mănăstirii Bălan, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi, în prezenţa a numeroşi credincioşi, care, an de an, vin la sfânta mănăstire,...

Liturghie Arhierească în Parohia Marca

Liturghie Arhierească în Parohia Marca

Duminică, 7 aprilie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Marca, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. La finalul...

Zi de sărbătoare în Parohia ,,Sfânta Treime” din Zalău

Zi de sărbătoare în Parohia ,,Sfânta Treime” din Zalău

Duminică, 10 martie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Sfânta Treime” din Zalău, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. Cu ocazia acestui eveniment deosebit, au participat...

Prezență Arhierească în Parohia Ortelec

Prezență Arhierească în Parohia Ortelec

Duminică, 3 martie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Nașterea Maicii Domnului” din cartierul zălăuan Ortelec, Protopopiatul Zalău, unde a săvârşit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoţi și diaconi. În...