Spectacol caritabil „Împreună pentru Anaisa”

oct. 9, 2023 | Știri

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului,duminică, 8 octombrie, în localitatea Bobota, a fost organizat un spectacol caritabil „Împreună pentru Anaisa”, în cadul căruia, prin implicarea  Ansamblului Tinerii Dănțăuși, a Primăriei Bobota, și a Școlii Gimnaziale ”Gheorghe Șincai” din comună, interpreți cunoscuți ai folclorului românesc precum și alți cântăreți îndrăgiți și apreciați ai muzicii ușoare au răspuns invitației de a fi alături de un copil minunat, Anaisa. La 9 ani, acest copil a trecut deja printr-o intervenție chirurgicală pentru extirparea unei tumori pe coloană, iar acum are nevoie de resurse financiare care să acopere costurile unor dispozitive medicale necesare recuperării. A fost o zi friguroasă, însă Anaisa a avut parte de atâtea inimi fierbinți și suflete generoase, care au arătat că în astfel de evenimente reușim să fim solidari. Tuturor celor implicați (Părintelui Adrian Ionuț Sîrb, soliștilor Alexandru Pop, Marius Ciprian Pop, Anca Banda, Remus Bondar, George Jidoi, ,Alin Oprea, Alexandra Chira, Rodica Pop Seling, Neluțu de la Buzău. Claudia Șerdan și Sergiu Nică, prezentatorilor Ioan Seleși și Diana Dragoș) mulțumiri și recunoștință pentru gestul dă mărinimie făcut pentru acest copil, pentru care ne rugăm împreună ca Dumnezeu să o crească mare, izbăvită de boală și de neputință.

Pr. Claudiu Nechita

 

 

Mai multe

Hramul Mănăstirii Pantocrator din Drăgăneşti‑Vlaşca

Hramul Mănăstirii Pantocrator din Drăgăneşti‑Vlaşca

Pelerini din întreaga țară au venit duminică, 19 mai 2024, la Mănăstirea Pantocrator din localitatea Drăgănești‑Vlașca, județul Teleorman, care și‑a cinstit în mod deosebit hramul închinat Femeilor Mironosițe, în special Sfintei Maria Magdalena. Bucuria duhovnicească...

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Strâmba

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Strâmba

Vineri, 10 mai 2024, cu ocazia sărbătorii Izvorului Tămăduirii, Preasfințitul Părinte Petroniu a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica Mănăstirii Strâmba, împreună cu un sobor de preoţi şi arhidiaconi. La finalul Dumnezeieștii Liturghii, Preacuviosul Părinte stareț...

A treia zi de Paști în Șimleu Silvaniei

A treia zi de Paști în Șimleu Silvaniei

Ca în fiecare an, în cea de-a treia zi a Sfintelor Paști, Preasfințitul Părinte Petroniu a făcut un popas duhovnicesc în mijlocul credincioșilor din orașul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Intrarea în biserică...

A doua zi de Paști în orașul Jibou

A doua zi de Paști în orașul Jibou

Luni, 6 mai 2024, în cea de-a doua zi de Paști, Preasfințitul Părinte Petroniu a fost prezent în mijlocul credincioșilor din orașul Jibou. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica cu hramurile „Sfântul Proroc Daniel” și „Sfântul Mare...