Spectacol caritabil „Împreună pentru Anaisa”

oct. 9, 2023 | Știri

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului,duminică, 8 octombrie, în localitatea Bobota, a fost organizat un spectacol caritabil „Împreună pentru Anaisa”, în cadul căruia, prin implicarea  Ansamblului Tinerii Dănțăuși, a Primăriei Bobota, și a Școlii Gimnaziale ”Gheorghe Șincai” din comună, interpreți cunoscuți ai folclorului românesc precum și alți cântăreți îndrăgiți și apreciați ai muzicii ușoare au răspuns invitației de a fi alături de un copil minunat, Anaisa. La 9 ani, acest copil a trecut deja printr-o intervenție chirurgicală pentru extirparea unei tumori pe coloană, iar acum are nevoie de resurse financiare care să acopere costurile unor dispozitive medicale necesare recuperării. A fost o zi friguroasă, însă Anaisa a avut parte de atâtea inimi fierbinți și suflete generoase, care au arătat că în astfel de evenimente reușim să fim solidari. Tuturor celor implicați (Părintelui Adrian Ionuț Sîrb, soliștilor Alexandru Pop, Marius Ciprian Pop, Anca Banda, Remus Bondar, George Jidoi, ,Alin Oprea, Alexandra Chira, Rodica Pop Seling, Neluțu de la Buzău. Claudia Șerdan și Sergiu Nică, prezentatorilor Ioan Seleși și Diana Dragoș) mulțumiri și recunoștință pentru gestul dă mărinimie făcut pentru acest copil, pentru care ne rugăm împreună ca Dumnezeu să o crească mare, izbăvită de boală și de neputință.

Pr. Claudiu Nechita

 

 

Mai multe

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Plesca

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Plesca

Duminică, 19 noiembrie 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Plesca, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. În cadrul...