Acțiune de donare de sânge în Episcopia Sălajului

sept. 22, 2023 | Știri

În cadrul campaniei „Donează sânge, salvează o viață!” inițiat de Patriarhia Română, vineri, 22 septembrie, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului, 15 angajați ai administrației eparhiale, precum și alți preoți din Protopopiatul Zalău au participat la o acțiune de donare de sânge la Centrul de Transfuzie Sanguină din municipiul Zalău, oferind un model practic al dragostei milostive și jertfelnice față de aproapele aflat în suferință și boală. „Acest gest, prin care oferi semenului tău nu din ceea ce ai, ci din ceea ce ești, te înnobilează și îți oferă privilegiul de a trăi taina fratelui în cea mai înaltă proximitate atât pentru donator, cît și pentru cel care primește în dar picătura de viață din partea fratelui său” a declarat Pr. Claudiu Nechita, consilier social al Episcopiei Sălajului care și-a exprimat dorința ca acest eveniment să fie luat ca model de implicare socială pentru cât mai mulți clerici și credincioși din eparhie. Preacucernicul Părinte Florian Grigore Vid, Protopopul Zalăului a făcut cunoscută intenția „ca pe viitor, trimestrial, să fie organizate astfel de campanii de donare de sânge la nivel de protopopiat”.

Pr. Claudiu Nechita

Mai multe

Hramul Mănăstirii Pantocrator din Drăgăneşti‑Vlaşca

Hramul Mănăstirii Pantocrator din Drăgăneşti‑Vlaşca

Pelerini din întreaga țară au venit duminică, 19 mai 2024, la Mănăstirea Pantocrator din localitatea Drăgănești‑Vlașca, județul Teleorman, care și‑a cinstit în mod deosebit hramul închinat Femeilor Mironosițe, în special Sfintei Maria Magdalena. Bucuria duhovnicească...

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Strâmba

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Strâmba

Vineri, 10 mai 2024, cu ocazia sărbătorii Izvorului Tămăduirii, Preasfințitul Părinte Petroniu a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica Mănăstirii Strâmba, împreună cu un sobor de preoţi şi arhidiaconi. La finalul Dumnezeieștii Liturghii, Preacuviosul Părinte stareț...

A treia zi de Paști în Șimleu Silvaniei

A treia zi de Paști în Șimleu Silvaniei

Ca în fiecare an, în cea de-a treia zi a Sfintelor Paști, Preasfințitul Părinte Petroniu a făcut un popas duhovnicesc în mijlocul credincioșilor din orașul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Intrarea în biserică...

A doua zi de Paști în orașul Jibou

A doua zi de Paști în orașul Jibou

Luni, 6 mai 2024, în cea de-a doua zi de Paști, Preasfințitul Părinte Petroniu a fost prezent în mijlocul credincioșilor din orașul Jibou. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica cu hramurile „Sfântul Proroc Daniel” și „Sfântul Mare...