Acțiune de donare de sânge în Episcopia Sălajului

sept. 22, 2023 | Știri

În cadrul campaniei „Donează sânge, salvează o viață!” inițiat de Patriarhia Română, vineri, 22 septembrie, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului, 15 angajați ai administrației eparhiale, precum și alți preoți din Protopopiatul Zalău au participat la o acțiune de donare de sânge la Centrul de Transfuzie Sanguină din municipiul Zalău, oferind un model practic al dragostei milostive și jertfelnice față de aproapele aflat în suferință și boală. „Acest gest, prin care oferi semenului tău nu din ceea ce ai, ci din ceea ce ești, te înnobilează și îți oferă privilegiul de a trăi taina fratelui în cea mai înaltă proximitate atât pentru donator, cît și pentru cel care primește în dar picătura de viață din partea fratelui său” a declarat Pr. Claudiu Nechita, consilier social al Episcopiei Sălajului care și-a exprimat dorința ca acest eveniment să fie luat ca model de implicare socială pentru cât mai mulți clerici și credincioși din eparhie. Preacucernicul Părinte Florian Grigore Vid, Protopopul Zalăului a făcut cunoscută intenția „ca pe viitor, trimestrial, să fie organizate astfel de campanii de donare de sânge la nivel de protopopiat”.

Pr. Claudiu Nechita

Mai multe

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Plesca

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Plesca

Duminică, 19 noiembrie 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Plesca, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. În cadrul...