Festivalul coral de muzică religioasă, ediția a II-a de la Mănăstirea ,,Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” Bobota

sept. 5, 2023 | Știri

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Petroniu, sâmbătă 2 septembrie 2023, a avut loc la Mănăstirea ,,Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” Bobota, a doua ediție a Festivalului coral de muzică religioasă. Evenimentul a debutat cu Sfânta liturghie, oficiată în biserica mănăstirii, de către Preacuviosul Părinte Exarh Mina Pletosul, starețul așezământul monahal, înconjurat de un ales sobor de preoți. La acest festival, în Altarul de vară al mănăstirii, au participat șapte coruri bisericești din cuprinsul Eparhiei noastre, fiecare interpretând câte două cântece religioase. Juriul a fost compus din Domnul Conf. Univ. Dr. Cristian Sandu, de la Academia Națională de Muzică ,,Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca, Preacucernicul Părinte Mihai Dobocan, consilier cultural al Episcopiei Sălajului și Preacucernicul Părinte Călin-Ciprian Taloș de la Parohia ,,Nașterea Domnului” din Cluj-Napoca.
Evenimentul s-a încheiat cu o agapă frățească dedicată prieteniei și colaborării corurilor bisericești din Episcopia noastră.

Mai multe

Hramul Catedralei Episcopale din Zalău

Hramul Catedralei Episcopale din Zalău

În joia în care întreaga Ortodoxie prăznuiește Înălțarea la cer a Domnului nostru Iisus Hristos, cu prilejul hramului Catedralei Episcopale „Înălțarea Domnului” din Zalău, Preasfințitul Părinte Petroniu a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și...

Episcopia Sălajului a desemnat „Profesorul anului”

Episcopia Sălajului a desemnat „Profesorul anului”

Miercuri 12 iunie 2024, cu binecuvântarea şi sub preşedinţia Preasfințitului Părinte Petroniu, la sediul Episcopiei Sălajului a avut loc întrunirea Comisiei de evaluare a dosarelor profesorilor de religie, în vederea acordării titlului de „Profesorul anului”. Acesta...

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Bulgari

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Bulgari

Duminică, 9 iunie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Bulgari, Protopopiatul Zalău. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. La finalul slujbei,...

Resfințirea bisericii din Parohia Mesteacănu

Resfințirea bisericii din Parohia Mesteacănu

Duminică, 26 mai 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Mesteacănu, Protopopiatul Zalău, pentru a binecuvânta lucrările efectuate la lăcașul de cult. După slujba de resfințire, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie,...