Festivalul coral de muzică religioasă, ediția a II-a de la Mănăstirea ,,Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” Bobota

sept. 5, 2023 | Știri

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Petroniu, sâmbătă 2 septembrie 2023, a avut loc la Mănăstirea ,,Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” Bobota, a doua ediție a Festivalului coral de muzică religioasă. Evenimentul a debutat cu Sfânta liturghie, oficiată în biserica mănăstirii, de către Preacuviosul Părinte Exarh Mina Pletosul, starețul așezământul monahal, înconjurat de un ales sobor de preoți. La acest festival, în Altarul de vară al mănăstirii, au participat șapte coruri bisericești din cuprinsul Eparhiei noastre, fiecare interpretând câte două cântece religioase. Juriul a fost compus din Domnul Conf. Univ. Dr. Cristian Sandu, de la Academia Națională de Muzică ,,Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca, Preacucernicul Părinte Mihai Dobocan, consilier cultural al Episcopiei Sălajului și Preacucernicul Părinte Călin-Ciprian Taloș de la Parohia ,,Nașterea Domnului” din Cluj-Napoca.
Evenimentul s-a încheiat cu o agapă frățească dedicată prieteniei și colaborării corurilor bisericești din Episcopia noastră.

Mai multe

Resfințirea bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din Jibou

Resfințirea bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din Jibou

Duminică, 1 octombrie 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Jibou, pentru a binecuvânta lucrările efectuate la lăcașul de cult. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a oficiat și slujba...

Târnosirea bisericii din localitatea Bizușa

Târnosirea bisericii din localitatea Bizușa

Duminică, 24 septembrie 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din localitatea Bizușa, filie a Parohiei Luminișu, din Protopopiatul Jibou. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a oficiat slujba de târnosire a bisericii cu hramul hramurile...

Resfințirea bisericii din Parohia Bogdana

Resfințirea bisericii din Parohia Bogdana

Duminică, 17 septembrie 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Bogdana, Protopopiatul Zalău, pentru a binecuvânta lucrările efectuate la lăcașul de cult. După slujba de resfințire, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta...

Hramul Schitului „Nașterea Maicii Domnului” din localitatea Marca

Hramul Schitului „Nașterea Maicii Domnului” din localitatea Marca

Vineri, 8 septembrie 2023, cu ocazia praznicului Nașterii Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul obștii Schitului „Nașterea Maicii Domnului” din localitatea Marca. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie împreună cu...