Festivalul coral de muzică religioasă, ediția a II-a de la Mănăstirea ,,Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” Bobota

sept. 5, 2023 | Știri

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Petroniu, sâmbătă 2 septembrie 2023, a avut loc la Mănăstirea ,,Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” Bobota, a doua ediție a Festivalului coral de muzică religioasă. Evenimentul a debutat cu Sfânta liturghie, oficiată în biserica mănăstirii, de către Preacuviosul Părinte Exarh Mina Pletosul, starețul așezământul monahal, înconjurat de un ales sobor de preoți. La acest festival, în Altarul de vară al mănăstirii, au participat șapte coruri bisericești din cuprinsul Eparhiei noastre, fiecare interpretând câte două cântece religioase. Juriul a fost compus din Domnul Conf. Univ. Dr. Cristian Sandu, de la Academia Națională de Muzică ,,Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca, Preacucernicul Părinte Mihai Dobocan, consilier cultural al Episcopiei Sălajului și Preacucernicul Părinte Călin-Ciprian Taloș de la Parohia ,,Nașterea Domnului” din Cluj-Napoca.
Evenimentul s-a încheiat cu o agapă frățească dedicată prieteniei și colaborării corurilor bisericești din Episcopia noastră.

Mai multe

Binecuvântarea sediului Protopopiatului Ortodox Român din Jibou

Binecuvântarea sediului Protopopiatului Ortodox Român din Jibou

Duminică, 14 aprilie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu a oficiat o slujbă de binecuvântare la sediul Protopopiatului Ortodox Român din Jibou, în urma lucrărilor de modernizare efectuate asupra acestuia. Piatra de temelie a sediului a fost sfințită în data de 24...

Slujire Arhierească la Mănăstirea Bălan

Slujire Arhierească la Mănăstirea Bălan

Duminică, 14 aprilie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul obștii Mănăstirii Bălan, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi, în prezenţa a numeroşi credincioşi, care, an de an, vin la sfânta mănăstire,...

Liturghie Arhierească în Parohia Marca

Liturghie Arhierească în Parohia Marca

Duminică, 7 aprilie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Marca, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. La finalul...

Zi de sărbătoare în Parohia ,,Sfânta Treime” din Zalău

Zi de sărbătoare în Parohia ,,Sfânta Treime” din Zalău

Duminică, 10 martie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Sfânta Treime” din Zalău, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. Cu ocazia acestui eveniment deosebit, au participat...

Prezență Arhierească în Parohia Ortelec

Prezență Arhierească în Parohia Ortelec

Duminică, 3 martie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Nașterea Maicii Domnului” din cartierul zălăuan Ortelec, Protopopiatul Zalău, unde a săvârşit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoţi și diaconi. În...