Aniversarea a 70 de ani de la înființarea Regimentului 69 Artilerie Mixtă „Silvania”

aug. 17, 2023 | Activitatea Ierarhului

Joi, 17 august 2023, Preasfinţitul Părinte Petroniu a fost prezent la festivităţile prilejuite de împlinirea a 70 de ani de activitate a Regimentului 69 Artilerie Mixtă „Silvania” din Şimleu Silvaniei.

După primirea invitaţilor pe platoul din incinta unităţii militare și prezentarea onorului militar, s-a expus, punctual, istoria Regimentului 69 Artilerie Mixtă „Silvania”.

În continuare, au avut loc intervențiile reprezentantului Statutului Major al Apărării și a reprezentantului Statului Major al Forțelor Terestre, precum și înmânarea plachetei aniversare.

Mai apoi, Preasfinția Sa, împreună cu un sobor de preoți, a oficiat o slujbă de Te-Deum.

De asemenea, a avut loc rostirea alocuţiunilor reprezentanţilor autorităţilor locale şi judeţene, iar mai apoi, domnul colonel Ștefan Toader, comandantul regimentului, a mulţumit celor prezenţi.

Totodată, reprezentanții instituțiilor județene și locale au primit plachete aniversare.

La final, a urmat festivitatea de defilare.

Mai multe

Resfințirea bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din Jibou

Resfințirea bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din Jibou

Duminică, 1 octombrie 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Jibou, pentru a binecuvânta lucrările efectuate la lăcașul de cult. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a oficiat și slujba...

Târnosirea bisericii din localitatea Bizușa

Târnosirea bisericii din localitatea Bizușa

Duminică, 24 septembrie 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din localitatea Bizușa, filie a Parohiei Luminișu, din Protopopiatul Jibou. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a oficiat slujba de târnosire a bisericii cu hramul hramurile...

Resfințirea bisericii din Parohia Bogdana

Resfințirea bisericii din Parohia Bogdana

Duminică, 17 septembrie 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Bogdana, Protopopiatul Zalău, pentru a binecuvânta lucrările efectuate la lăcașul de cult. După slujba de resfințire, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta...

Hramul Schitului „Nașterea Maicii Domnului” din localitatea Marca

Hramul Schitului „Nașterea Maicii Domnului” din localitatea Marca

Vineri, 8 septembrie 2023, cu ocazia praznicului Nașterii Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul obștii Schitului „Nașterea Maicii Domnului” din localitatea Marca. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie împreună cu...