Aniversarea a 70 de ani de la înființarea Regimentului 69 Artilerie Mixtă „Silvania”

aug. 17, 2023 | Activitatea Ierarhului

Joi, 17 august 2023, Preasfinţitul Părinte Petroniu a fost prezent la festivităţile prilejuite de împlinirea a 70 de ani de activitate a Regimentului 69 Artilerie Mixtă „Silvania” din Şimleu Silvaniei.

După primirea invitaţilor pe platoul din incinta unităţii militare și prezentarea onorului militar, s-a expus, punctual, istoria Regimentului 69 Artilerie Mixtă „Silvania”.

În continuare, au avut loc intervențiile reprezentantului Statutului Major al Apărării și a reprezentantului Statului Major al Forțelor Terestre, precum și înmânarea plachetei aniversare.

Mai apoi, Preasfinția Sa, împreună cu un sobor de preoți, a oficiat o slujbă de Te-Deum.

De asemenea, a avut loc rostirea alocuţiunilor reprezentanţilor autorităţilor locale şi judeţene, iar mai apoi, domnul colonel Ștefan Toader, comandantul regimentului, a mulţumit celor prezenţi.

Totodată, reprezentanții instituțiilor județene și locale au primit plachete aniversare.

La final, a urmat festivitatea de defilare.

Mai multe

Slujire Arhierească la Mănăstirea Bălan

Slujire Arhierească la Mănăstirea Bălan

Duminică, 14 aprilie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul obștii Mănăstirii Bălan, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi, în prezenţa a numeroşi credincioşi, care, an de an, vin la sfânta mănăstire,...

Liturghie Arhierească în Parohia Marca

Liturghie Arhierească în Parohia Marca

Duminică, 7 aprilie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Marca, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. La finalul...

Zi de sărbătoare în Parohia ,,Sfânta Treime” din Zalău

Zi de sărbătoare în Parohia ,,Sfânta Treime” din Zalău

Duminică, 10 martie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Sfânta Treime” din Zalău, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. Cu ocazia acestui eveniment deosebit, au participat...

Prezență Arhierească în Parohia Ortelec

Prezență Arhierească în Parohia Ortelec

Duminică, 3 martie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Nașterea Maicii Domnului” din cartierul zălăuan Ortelec, Protopopiatul Zalău, unde a săvârşit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoţi și diaconi. În...