Școala de vară „ Porolissum” la a opta ediție

aug. 14, 2023 | Fără categorie, Știri

În perioada 7-14 august, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Petroniu, se desfășoară în Municipiul Zalău proiectul „Școala de vară Porolissum”, un  proiect al Parohiei „Pogorârea Sf. Duh”din Zalău, derulat în parteneriat cu Asociația Filantropia Porolissum, Consiliul Județean Sălaj și Liceul Ortodox „Sfântul Nicolae“ din Zalău. Aflat la cea de a opta ediție, acest proiect a crescut în fiecare an, ca relevanță, număr de participanți,  activități și resurse implicate, astfel încât, anul acesta, au participat zilnic la activitățile din cadrul proiectului 250 de copii, coordonați 40  de voluntari. A fost o săptămână intensă,  în care copiii au avut la îndemână, în mod gratuit cursuri intensive de bună dispoziție, au socializat și s-au jucat, s-au rugat, au plantat flori, au cântat și au dansat, au pictat pe canvas și sticlă, au mâncat împreună, au ascultat prelegeri despre personalități istorice cărora le-au scris scrisori, au înșiruit mărgele și au confecționat daruri simbolice, au pregătit bucate alese, au participat la concursuri de ștafetă, badminton, tir cu arcul, fotbal, s-au întâlnit cu duhovnici, polițiști, jandarmi și pompieri  și s-au bucurat de o excursie de o zi în care au avut posibilitatea să cunoască muntele Meseș.

Ediția din acest an a Școlii de Vară “Porolissum”, a avut ca locație Liceul Ortodox „Sfântul Nicolae” din Zalău, unde sub omoforul Sfântului Nicolae, 250 de copii vor avea pe viitor, amintiri de referință legate de petrecerea vacanței de vară din anul 2023.

Pentru tot ce s-a întâmplat în acest răstimp, mulțumim lui Dumnezeu, copiilor minunați cu care am petrecut niște zile de neuitat, voluntarilor și coordonatorului de proiect, Prof. Ștefania Nechita

Ne revedem în 2024!

Pr. Claudiu Nechita

 

Mai multe

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Nadiș

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Nadiș

Duminică, 14 iulie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Nadiș, Protopopiatul Zalău. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. La finalul slujbei,...

Slujbă de reîntemeiere a Sfintei Mese în Parohia Crasna

Slujbă de reîntemeiere a Sfintei Mese în Parohia Crasna

Duminică, 7 iulie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Crasna, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu ocazia acestui eveniment deosebit, Preasfinția Sa a oficiat slujba de reîntemeiere a Sfintei Mese, ca urmare a...

Resfințirea bisericii din Parohia Poiana Blenchii

Resfințirea bisericii din Parohia Poiana Blenchii

Duminică, 30 iunie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Poiana Blenchii, Protopopiatul Jibou, pentru a binecuvânta lucrările efectuate la lăcașul de cult. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a oficiat și slujba de...

Hramul Schitului Stârciu

Hramul Schitului Stârciu

Sâmbătă, 29 iunie 2024, cu ocazia sărbătorii Sfinților Apostoli Petru și Pavel, Preasfințitul Părinte Petroniu a săvârșit Sfânta Liturghie la Schitul Stârciu, împreună cu un sobor de preoţi şi arhidiaconi. Cu acest prilej, la slujbă au participat numeroși credincioși...

Târnosirea bisericii Mănăstirii Bobota

Târnosirea bisericii Mănăstirii Bobota

Luni, 24 iunie 2024, cu ocazia praznicului Sfintei Treimi și a sărbătorii Nașterii Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, Preasfințitul Părinte Petroniu, împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului,...

Hramul bisericii din cartierul zălăuan Porolissum

Hramul bisericii din cartierul zălăuan Porolissum

Duminică, 23 iunie 2024, cu prilejul praznicului Pogorârii Sfântului Duh, Preasfințitul Părinte Petroniu a fost prezent în mijlocul credincioșilor din cartierul zălăuan Porolissum, care s-au adunat în număr mare la sfânta biserică, întrucât, în fiecare an, în ziua de...