Școala de vară „ Porolissum” la a opta ediție

aug. 14, 2023 | Fără categorie, Știri

În perioada 7-14 august, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Petroniu, se desfășoară în Municipiul Zalău proiectul „Școala de vară Porolissum”, un  proiect al Parohiei „Pogorârea Sf. Duh”din Zalău, derulat în parteneriat cu Asociația Filantropia Porolissum, Consiliul Județean Sălaj și Liceul Ortodox „Sfântul Nicolae“ din Zalău. Aflat la cea de a opta ediție, acest proiect a crescut în fiecare an, ca relevanță, număr de participanți,  activități și resurse implicate, astfel încât, anul acesta, au participat zilnic la activitățile din cadrul proiectului 250 de copii, coordonați 40  de voluntari. A fost o săptămână intensă,  în care copiii au avut la îndemână, în mod gratuit cursuri intensive de bună dispoziție, au socializat și s-au jucat, s-au rugat, au plantat flori, au cântat și au dansat, au pictat pe canvas și sticlă, au mâncat împreună, au ascultat prelegeri despre personalități istorice cărora le-au scris scrisori, au înșiruit mărgele și au confecționat daruri simbolice, au pregătit bucate alese, au participat la concursuri de ștafetă, badminton, tir cu arcul, fotbal, s-au întâlnit cu duhovnici, polițiști, jandarmi și pompieri  și s-au bucurat de o excursie de o zi în care au avut posibilitatea să cunoască muntele Meseș.

Ediția din acest an a Școlii de Vară “Porolissum”, a avut ca locație Liceul Ortodox „Sfântul Nicolae” din Zalău, unde sub omoforul Sfântului Nicolae, 250 de copii vor avea pe viitor, amintiri de referință legate de petrecerea vacanței de vară din anul 2023.

Pentru tot ce s-a întâmplat în acest răstimp, mulțumim lui Dumnezeu, copiilor minunați cu care am petrecut niște zile de neuitat, voluntarilor și coordonatorului de proiect, Prof. Ștefania Nechita

Ne revedem în 2024!

Pr. Claudiu Nechita

 

Mai multe

Resfințirea bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din Jibou

Resfințirea bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din Jibou

Duminică, 1 octombrie 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Jibou, pentru a binecuvânta lucrările efectuate la lăcașul de cult. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a oficiat și slujba...

Târnosirea bisericii din localitatea Bizușa

Târnosirea bisericii din localitatea Bizușa

Duminică, 24 septembrie 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din localitatea Bizușa, filie a Parohiei Luminișu, din Protopopiatul Jibou. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a oficiat slujba de târnosire a bisericii cu hramul hramurile...

Resfințirea bisericii din Parohia Bogdana

Resfințirea bisericii din Parohia Bogdana

Duminică, 17 septembrie 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Bogdana, Protopopiatul Zalău, pentru a binecuvânta lucrările efectuate la lăcașul de cult. După slujba de resfințire, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta...

Hramul Schitului „Nașterea Maicii Domnului” din localitatea Marca

Hramul Schitului „Nașterea Maicii Domnului” din localitatea Marca

Vineri, 8 septembrie 2023, cu ocazia praznicului Nașterii Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul obștii Schitului „Nașterea Maicii Domnului” din localitatea Marca. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie împreună cu...