Școala de vară „ Porolissum” la a opta ediție

aug. 14, 2023 | Fără categorie, Știri

În perioada 7-14 august, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Petroniu, se desfășoară în Municipiul Zalău proiectul „Școala de vară Porolissum”, un  proiect al Parohiei „Pogorârea Sf. Duh”din Zalău, derulat în parteneriat cu Asociația Filantropia Porolissum, Consiliul Județean Sălaj și Liceul Ortodox „Sfântul Nicolae“ din Zalău. Aflat la cea de a opta ediție, acest proiect a crescut în fiecare an, ca relevanță, număr de participanți,  activități și resurse implicate, astfel încât, anul acesta, au participat zilnic la activitățile din cadrul proiectului 250 de copii, coordonați 40  de voluntari. A fost o săptămână intensă,  în care copiii au avut la îndemână, în mod gratuit cursuri intensive de bună dispoziție, au socializat și s-au jucat, s-au rugat, au plantat flori, au cântat și au dansat, au pictat pe canvas și sticlă, au mâncat împreună, au ascultat prelegeri despre personalități istorice cărora le-au scris scrisori, au înșiruit mărgele și au confecționat daruri simbolice, au pregătit bucate alese, au participat la concursuri de ștafetă, badminton, tir cu arcul, fotbal, s-au întâlnit cu duhovnici, polițiști, jandarmi și pompieri  și s-au bucurat de o excursie de o zi în care au avut posibilitatea să cunoască muntele Meseș.

Ediția din acest an a Școlii de Vară “Porolissum”, a avut ca locație Liceul Ortodox „Sfântul Nicolae” din Zalău, unde sub omoforul Sfântului Nicolae, 250 de copii vor avea pe viitor, amintiri de referință legate de petrecerea vacanței de vară din anul 2023.

Pentru tot ce s-a întâmplat în acest răstimp, mulțumim lui Dumnezeu, copiilor minunați cu care am petrecut niște zile de neuitat, voluntarilor și coordonatorului de proiect, Prof. Ștefania Nechita

Ne revedem în 2024!

Pr. Claudiu Nechita

 

Mai multe

Binecuvântarea sediului Protopopiatului Ortodox Român din Jibou

Binecuvântarea sediului Protopopiatului Ortodox Român din Jibou

Duminică, 14 aprilie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu a oficiat o slujbă de binecuvântare la sediul Protopopiatului Ortodox Român din Jibou, în urma lucrărilor de modernizare efectuate asupra acestuia. Piatra de temelie a sediului a fost sfințită în data de 24...

Slujire Arhierească la Mănăstirea Bălan

Slujire Arhierească la Mănăstirea Bălan

Duminică, 14 aprilie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul obștii Mănăstirii Bălan, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi, în prezenţa a numeroşi credincioşi, care, an de an, vin la sfânta mănăstire,...

Liturghie Arhierească în Parohia Marca

Liturghie Arhierească în Parohia Marca

Duminică, 7 aprilie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Marca, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. La finalul...

Zi de sărbătoare în Parohia ,,Sfânta Treime” din Zalău

Zi de sărbătoare în Parohia ,,Sfânta Treime” din Zalău

Duminică, 10 martie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Sfânta Treime” din Zalău, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. Cu ocazia acestui eveniment deosebit, au participat...

Prezență Arhierească în Parohia Ortelec

Prezență Arhierească în Parohia Ortelec

Duminică, 3 martie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Nașterea Maicii Domnului” din cartierul zălăuan Ortelec, Protopopiatul Zalău, unde a săvârşit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoţi și diaconi. În...