Lumini spre Înviere

apr. 15, 2023 | Fără categorie, Știri

În ajunul Sărbătorilor Pascale, prin proiectul „ Lumini spre Înviere” derulat cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Petroniu de Sectorul Social al Episcopiei Sălajului și Asociația Filantropia Porolissum, 131 de familii au primit pentru masa de praznic produse alimentare, 10 familii au beneficiat de sprijin financiar și trei familii au primit mobilier de interior. Chipurile lor, șlefuite de singurătate, boală sau lipsuri,  sunt adevărate lumini vii, spre bucuria, înțelegerea și mărturisirea Învierii. Mulțumim tuturor celor care s-au implicat în acest proiect. Dar din dar… Lumina Lui Hristos, luminează tuturor!

Consilier social-filantropic,

Pr. Claudiu Nechita

 

 

Mai multe

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Plesca

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Plesca

Duminică, 19 noiembrie 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Plesca, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. În cadrul...