Proiectul ,,Rugăciunea curată a copiilor,,

mart. 29, 2023 | Știri

Inspectoratul Școlar Județean în parteneriat cu Episcopia Sălajului a derulat proiectul
,,Rugăciunea curată a copiilor,, .
Profesorii de religie și preoții sălăjeni s-au implicat in activitatea proiectului care se dorește a fi o mărturisire curată și sinceră a credinței copiilor.
În baza parteneriatului incheiat intre fiecare școală și parohie, profesorii de religie au invitat preotul paroh să le vorbească copiilor despre importanța rugăciunii, potrivit nivelului lor de vârstă!
Copiii au fost invitați de preoții parohi la bisericile de care aparțin pentru a rosti rugăciuni în fața comunității, în data de 5 martie, la sfârșitul  Sfintei Liturghii  sau la slujba vecerniei.
Se dorește ca ziua de 5 martie să fie declarată ca zi internațională de rugăciune a copiilor pentru lume.Pentru că lumea are nevoie de rugăciunea curată a copiilor ne dorim ca acest proiect să se deruleze in fiecare an în toate unitățile de învățământ din județul Sălaj.

Mai multe

Resfințirea bisericii din Parohia Fildu de Mijloc

Resfințirea bisericii din Parohia Fildu de Mijloc

Duminică, 28 mai 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Fildu de Mijloc, Protopopiatul Zalău, pentru a binecuvânta lucrările efectuate la lăcașul de cult. După slujba de resfințire, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta...

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Motiș

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Motiș

Duminică, 7 mai 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Motiș, Protopopiatul Zalău. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. La finalul slujbei,...

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Rus

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Rus

Vineri, 21 aprilie 2023, cu ocazia sărbătorii Izvorului Tămăduirii, Mănăstirea Rus, cunoscută în părțile locului și sub denumirea de Mănăstirea „Sfânta Maria - Rus”, s-a transformat într-o adevărată oază duhovnicească, la care au venit sute de credincioși, atât din...

A treia zi de Paști în Șimleu Silvaniei

A treia zi de Paști în Șimleu Silvaniei

Ca în fiecare an, în cea de-a treia zi a Sfintelor Paști, Preasfințitul Părinte Petroniu a făcut un popas duhovnicesc în mijlocul credincioșilor din orașul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Intrarea în biserică...