Proiectul ,,Rugăciunea curată a copiilor,,

mart. 29, 2023 | Știri

Inspectoratul Școlar Județean în parteneriat cu Episcopia Sălajului a derulat proiectul
,,Rugăciunea curată a copiilor,, .
Profesorii de religie și preoții sălăjeni s-au implicat in activitatea proiectului care se dorește a fi o mărturisire curată și sinceră a credinței copiilor.
În baza parteneriatului incheiat intre fiecare școală și parohie, profesorii de religie au invitat preotul paroh să le vorbească copiilor despre importanța rugăciunii, potrivit nivelului lor de vârstă!
Copiii au fost invitați de preoții parohi la bisericile de care aparțin pentru a rosti rugăciuni în fața comunității, în data de 5 martie, la sfârșitul  Sfintei Liturghii  sau la slujba vecerniei.
Se dorește ca ziua de 5 martie să fie declarată ca zi internațională de rugăciune a copiilor pentru lume.Pentru că lumea are nevoie de rugăciunea curată a copiilor ne dorim ca acest proiect să se deruleze in fiecare an în toate unitățile de învățământ din județul Sălaj.

Mai multe

Slujire Arhierească la Mănăstirea Bălan

Slujire Arhierească la Mănăstirea Bălan

Duminică, 14 aprilie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul obștii Mănăstirii Bălan, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi, în prezenţa a numeroşi credincioşi, care, an de an, vin la sfânta mănăstire,...

Liturghie Arhierească în Parohia Marca

Liturghie Arhierească în Parohia Marca

Duminică, 7 aprilie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Marca, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. La finalul...

Zi de sărbătoare în Parohia ,,Sfânta Treime” din Zalău

Zi de sărbătoare în Parohia ,,Sfânta Treime” din Zalău

Duminică, 10 martie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Sfânta Treime” din Zalău, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. Cu ocazia acestui eveniment deosebit, au participat...

Prezență Arhierească în Parohia Ortelec

Prezență Arhierească în Parohia Ortelec

Duminică, 3 martie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Nașterea Maicii Domnului” din cartierul zălăuan Ortelec, Protopopiatul Zalău, unde a săvârşit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoţi și diaconi. În...