Proiectul ,,Rugăciunea curată a copiilor,,

mart. 29, 2023 | Știri

Inspectoratul Școlar Județean în parteneriat cu Episcopia Sălajului a derulat proiectul
,,Rugăciunea curată a copiilor,, .
Profesorii de religie și preoții sălăjeni s-au implicat in activitatea proiectului care se dorește a fi o mărturisire curată și sinceră a credinței copiilor.
În baza parteneriatului incheiat intre fiecare școală și parohie, profesorii de religie au invitat preotul paroh să le vorbească copiilor despre importanța rugăciunii, potrivit nivelului lor de vârstă!
Copiii au fost invitați de preoții parohi la bisericile de care aparțin pentru a rosti rugăciuni în fața comunității, în data de 5 martie, la sfârșitul  Sfintei Liturghii  sau la slujba vecerniei.
Se dorește ca ziua de 5 martie să fie declarată ca zi internațională de rugăciune a copiilor pentru lume.Pentru că lumea are nevoie de rugăciunea curată a copiilor ne dorim ca acest proiect să se deruleze in fiecare an în toate unitățile de învățământ din județul Sălaj.

Mai multe

Târnosirea bisericii din localitatea Bizușa

Târnosirea bisericii din localitatea Bizușa

Duminică, 24 septembrie 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din localitatea Bizușa, filie a Parohiei Luminișu, din Protopopiatul Jibou. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a oficiat slujba de târnosire a bisericii cu hramul hramurile...

Resfințirea bisericii din Parohia Bogdana

Resfințirea bisericii din Parohia Bogdana

Duminică, 17 septembrie 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Bogdana, Protopopiatul Zalău, pentru a binecuvânta lucrările efectuate la lăcașul de cult. După slujba de resfințire, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta...

Hramul Schitului „Nașterea Maicii Domnului” din localitatea Marca

Hramul Schitului „Nașterea Maicii Domnului” din localitatea Marca

Vineri, 8 septembrie 2023, cu ocazia praznicului Nașterii Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul obștii Schitului „Nașterea Maicii Domnului” din localitatea Marca. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie împreună cu...

Prezență Arhierească în Parohia Fântânele-Rus

Prezență Arhierească în Parohia Fântânele-Rus

Duminică, 3 septembrie 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Fântânele-Rus, Protopopiatul Jibou. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți. La finalul slujbei,...