Inspectoratul Școlar Județean în parteneriat cu Episcopia Sălajului a derulat proiectul
,,Rugăciunea curată a copiilor,, .
Profesorii de religie și preoții sălăjeni s-au implicat in activitatea proiectului care se dorește a fi o mărturisire curată și sinceră a credinței copiilor.
În baza parteneriatului incheiat intre fiecare școală și parohie, profesorii de religie au invitat preotul paroh să le vorbească copiilor despre importanța rugăciunii, potrivit nivelului lor de vârstă!
Copiii au fost invitați de preoții parohi la bisericile de care aparțin pentru a rosti rugăciuni în fața comunității, în data de 5 martie, la sfârșitul Sfintei Liturghii sau la slujba vecerniei.
Se dorește ca ziua de 5 martie să fie declarată ca zi internațională de rugăciune a copiilor pentru lume.Pentru că lumea are nevoie de rugăciunea curată a copiilor ne dorim ca acest proiect să se deruleze in fiecare an în toate unitățile de învățământ din județul Sălaj.
Proiectul ,,Rugăciunea curată a copiilor,,
Mai multe
Slujbă de reîntemeiere a Sfintei Mese în filia Purcăreț
Duminică, 21 iulie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din localitatea Purcăreț, filie a Parohiei Lemniu, din Protopopiatul Jibou. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a oficiat slujba de reîntemeiere a Sfintei Mese, ca urmare a...
Târnosirea bisericii din localitatea Poiana Onții
Sâmbătă, 20 iulie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din localitatea Poiana Onții, filie a Parohiei Bezded, din Protopopiatul Jibou. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a oficiat slujba de târnosire a bisericii cu hramul „Sfinții...
Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Nadiș
Duminică, 14 iulie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Nadiș, Protopopiatul Zalău. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. La finalul slujbei,...
Slujbă de reîntemeiere a Sfintei Mese în Parohia Crasna
Duminică, 7 iulie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Crasna, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu ocazia acestui eveniment deosebit, Preasfinția Sa a oficiat slujba de reîntemeiere a Sfintei Mese, ca urmare a...
Resfințirea bisericii din Parohia Poiana Blenchii
Duminică, 30 iunie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Poiana Blenchii, Protopopiatul Jibou, pentru a binecuvânta lucrările efectuate la lăcașul de cult. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a oficiat și slujba de...
Hramul Schitului Stârciu
Sâmbătă, 29 iunie 2024, cu ocazia sărbătorii Sfinților Apostoli Petru și Pavel, Preasfințitul Părinte Petroniu a săvârșit Sfânta Liturghie la Schitul Stârciu, împreună cu un sobor de preoţi şi arhidiaconi. Cu acest prilej, la slujbă au participat numeroși credincioși...