Marșul pentru viață 2023 în Episcopia Sălajului

mart. 27, 2023 | Fără categorie, Știri

În zilele de 24, 25 și 26 martie 2023, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului,  a avut loc în Șimleul Silvaniei, Zalău, Jibou și Cehu Silvaniei, Marșul pentru viață 2023 – Viitorul este Pro – Viaţă, manifestare ajunsă la cea de-a XIII-a ediție în România și care se desfășoară cu binecuvântarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

Cei aproximativ 1000 de participați la acest eveniment: copii, adulți, elevi sau bătrâni, au dat mărturie asupra valorii vieții umane ca dar al Lui Dumnezeu și în aceași timp s-au făcut apărători ai copiilor nenăscuți ce nu au glas și nu pot a se apăra singuri, arătând că sunt preocupați să ofere tot suportul mamelor aflate în criză de sarcină, pentru ca acestea să ia decizii în favoarea ocrotirii vieții zămislite în pântecele lor.

Desfășurându-se pe traseele consacrate în anii precedenți, evenimentul a fost organizat în acest an de protoieriile Șimleu Silvaniei și Jibou pentru cele două orașe, de Protopopiatul Ortodox Zalău și cel greco-catolic în Municipiul Zalău și ca o premieră, pentru acest tip de manifestări, de Parohia Cehu Silvaniei și Asociația Filantropia Porolissum în orașul Cehu Silvaniei.

Pr. Claudiu Nechita

Mai multe

Resfințirea bisericii din Parohia Fildu de Mijloc

Resfințirea bisericii din Parohia Fildu de Mijloc

Duminică, 28 mai 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Fildu de Mijloc, Protopopiatul Zalău, pentru a binecuvânta lucrările efectuate la lăcașul de cult. După slujba de resfințire, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta...

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Motiș

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Motiș

Duminică, 7 mai 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Motiș, Protopopiatul Zalău. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. La finalul slujbei,...

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Rus

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Rus

Vineri, 21 aprilie 2023, cu ocazia sărbătorii Izvorului Tămăduirii, Mănăstirea Rus, cunoscută în părțile locului și sub denumirea de Mănăstirea „Sfânta Maria - Rus”, s-a transformat într-o adevărată oază duhovnicească, la care au venit sute de credincioși, atât din...

A treia zi de Paști în Șimleu Silvaniei

A treia zi de Paști în Șimleu Silvaniei

Ca în fiecare an, în cea de-a treia zi a Sfintelor Paști, Preasfințitul Părinte Petroniu a făcut un popas duhovnicesc în mijlocul credincioșilor din orașul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Intrarea în biserică...