Episcopia Sălajului a organizat și în acest an, prin Asociația Filantropia Porolissum, Caravana „Pe urmele magilor”, o amplă campanie social-filantropică, inițiată cu scopul de a sprijini cu produse alimentare, rechizite, îmbrăcăminte și încălțăminte pe cei care, orfani sau bolnavi, bătrâni și singuri, au nevoie de ajutor. Acest proiect care a oferit ajutorul, în ultimii ani, unui număr de peste 1000 de persoane, se desfășoară cu binecuvântarea Preasfințitului episcop Petroniu în Postul Sărbătorii Nașterii Domnului, având ca beneficiari acele cazuri sociale deosebite din fiecare comunitate, recomandate prin anchetele sociale efectuate de către preoții din eparhie.
Astfel, în perioada 6-20 decembrie 2022 au fost sprijiniți 340 de oameni minunați din Jibou, Zalău, Cehu Silvaniei, Buciumi , Agrij, Poarta Sălajului, Pria, Zalnoc, Zalha, Lozna Cosniciu de Sus, Cerâșa și Sici, încercați de singurătate, lipsuri și boli, care au arătat voluntarilor și tuturor celor implicați în proiect cât de luminoasă este recunoștința, cât de puțin este nevoie pentru a face niște oameni fericiți și cât de aproape este Betleemul de Aproapele.
Consiier social, Preot Claudiu Nechita
Caravana solidarității „Pe urmele magilor”
Mai multe
Slujbă de reîntemeiere a Sfintei Mese în filia Purcăreț
Duminică, 21 iulie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din localitatea Purcăreț, filie a Parohiei Lemniu, din Protopopiatul Jibou. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a oficiat slujba de reîntemeiere a Sfintei Mese, ca urmare a...
Târnosirea bisericii din localitatea Poiana Onții
Sâmbătă, 20 iulie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din localitatea Poiana Onții, filie a Parohiei Bezded, din Protopopiatul Jibou. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a oficiat slujba de târnosire a bisericii cu hramul „Sfinții...
Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Nadiș
Duminică, 14 iulie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Nadiș, Protopopiatul Zalău. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. La finalul slujbei,...
Slujbă de reîntemeiere a Sfintei Mese în Parohia Crasna
Duminică, 7 iulie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Crasna, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu ocazia acestui eveniment deosebit, Preasfinția Sa a oficiat slujba de reîntemeiere a Sfintei Mese, ca urmare a...
Resfințirea bisericii din Parohia Poiana Blenchii
Duminică, 30 iunie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Poiana Blenchii, Protopopiatul Jibou, pentru a binecuvânta lucrările efectuate la lăcașul de cult. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a oficiat și slujba de...
Hramul Schitului Stârciu
Sâmbătă, 29 iunie 2024, cu ocazia sărbătorii Sfinților Apostoli Petru și Pavel, Preasfințitul Părinte Petroniu a săvârșit Sfânta Liturghie la Schitul Stârciu, împreună cu un sobor de preoţi şi arhidiaconi. Cu acest prilej, la slujbă au participat numeroși credincioși...