Caravana solidarității „Pe urmele magilor”

dec. 22, 2022 | Fără categorie, Știri

Episcopia Sălajului a organizat și în acest an, prin Asociația Filantropia Porolissum, Caravana „Pe urmele magilor”, o amplă campanie social-filantropică, inițiată cu scopul de a sprijini cu produse alimentare, rechizite, îmbrăcăminte și încălțăminte pe cei care, orfani sau bolnavi, bătrâni și singuri, au nevoie de ajutor. Acest proiect care a oferit ajutorul, în ultimii ani, unui număr de peste 1000 de persoane, se desfășoară cu binecuvântarea Preasfințitului episcop Petroniu în Postul Sărbătorii Nașterii Domnului, având ca beneficiari acele cazuri sociale deosebite din fiecare comunitate, recomandate prin anchetele sociale efectuate de către preoții din eparhie.
Astfel, în perioada 6-20 decembrie 2022 au fost sprijiniți 340 de oameni minunați din Jibou, Zalău, Cehu Silvaniei, Buciumi , Agrij, Poarta Sălajului, Pria, Zalnoc, Zalha, Lozna Cosniciu de Sus, Cerâșa și Sici, încercați de singurătate, lipsuri și boli, care au arătat voluntarilor și tuturor celor implicați în proiect cât de luminoasă este recunoștința, cât de puțin este nevoie pentru a face niște oameni fericiți și cât de aproape este Betleemul de Aproapele.

 

Consiier social, Preot Claudiu Nechita

 

Mai multe

Binecuvântarea sediului Protopopiatului Ortodox Român din Jibou

Binecuvântarea sediului Protopopiatului Ortodox Român din Jibou

Duminică, 14 aprilie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu a oficiat o slujbă de binecuvântare la sediul Protopopiatului Ortodox Român din Jibou, în urma lucrărilor de modernizare efectuate asupra acestuia. Piatra de temelie a sediului a fost sfințită în data de 24...

Slujire Arhierească la Mănăstirea Bălan

Slujire Arhierească la Mănăstirea Bălan

Duminică, 14 aprilie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul obștii Mănăstirii Bălan, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi, în prezenţa a numeroşi credincioşi, care, an de an, vin la sfânta mănăstire,...

Liturghie Arhierească în Parohia Marca

Liturghie Arhierească în Parohia Marca

Duminică, 7 aprilie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Marca, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. La finalul...

Zi de sărbătoare în Parohia ,,Sfânta Treime” din Zalău

Zi de sărbătoare în Parohia ,,Sfânta Treime” din Zalău

Duminică, 10 martie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Sfânta Treime” din Zalău, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. Cu ocazia acestui eveniment deosebit, au participat...

Prezență Arhierească în Parohia Ortelec

Prezență Arhierească în Parohia Ortelec

Duminică, 3 martie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Nașterea Maicii Domnului” din cartierul zălăuan Ortelec, Protopopiatul Zalău, unde a săvârşit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoţi și diaconi. În...