Caravana solidarității „Pe urmele magilor”

dec. 22, 2022 | Fără categorie, Știri

Episcopia Sălajului a organizat și în acest an, prin Asociația Filantropia Porolissum, Caravana „Pe urmele magilor”, o amplă campanie social-filantropică, inițiată cu scopul de a sprijini cu produse alimentare, rechizite, îmbrăcăminte și încălțăminte pe cei care, orfani sau bolnavi, bătrâni și singuri, au nevoie de ajutor. Acest proiect care a oferit ajutorul, în ultimii ani, unui număr de peste 1000 de persoane, se desfășoară cu binecuvântarea Preasfințitului episcop Petroniu în Postul Sărbătorii Nașterii Domnului, având ca beneficiari acele cazuri sociale deosebite din fiecare comunitate, recomandate prin anchetele sociale efectuate de către preoții din eparhie.
Astfel, în perioada 6-20 decembrie 2022 au fost sprijiniți 340 de oameni minunați din Jibou, Zalău, Cehu Silvaniei, Buciumi , Agrij, Poarta Sălajului, Pria, Zalnoc, Zalha, Lozna Cosniciu de Sus, Cerâșa și Sici, încercați de singurătate, lipsuri și boli, care au arătat voluntarilor și tuturor celor implicați în proiect cât de luminoasă este recunoștința, cât de puțin este nevoie pentru a face niște oameni fericiți și cât de aproape este Betleemul de Aproapele.

 

Consiier social, Preot Claudiu Nechita

 

Mai multe

Prezență Arhierească în Parohia Bobota

Prezență Arhierească în Parohia Bobota

Duminică, 5 februarie 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Bobota, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, din care a făcut...

Hramul paraclisului Liceului Ortodox „Sfântul Nicolae” din Zalău

Hramul paraclisului Liceului Ortodox „Sfântul Nicolae” din Zalău

Luni, 30 ianuarie 2023, paraclisul Liceului Ortodox „Sfântul Nicolae” din Zalău și-a prăznuit ocrotitorii, pe Sfinții Trei Ierarhi, Vasile cel Mare, Grigorie de Dumnezeu Cuvântătorul și Ioan Gură de Aur. Cu acest prilej, elevii și cadrele didactice din cadrul acestei...

Zi de bilanț în Episcopia Sălajului

Zi de bilanț în Episcopia Sălajului

Duminică, 29 ianuarie 2023, la Liceul Ortodox „Sfântul Nicolae” din Zalău s-au desfășurat lucrările ședințelor Consiliului Eparhial și Adunării Eparhiale din Episcopia Sălajului. Cu acest prilej, ziua a debutat cu Sfânta Liturghie săvârșită de Preasfințitul Părinte...

Binecuvântarea sediului Protopopiatului Ortodox Român din Zalău

Binecuvântarea sediului Protopopiatului Ortodox Român din Zalău

Joi, 26 ianuarie 2023, Preasfinţitul Părinte Petroniu a oficiat o slujbă de binecuvântare la sediul Protopopiatului Ortodox Român din Zalău, în urma lucrărilor de modernizare efectuate asupra acestuia. La acest eveniment au participat membrii Permanenței Consiliului...