Caravana solidarității „Pe urmele magilor”

dec. 22, 2022 | Fără categorie, Știri

Episcopia Sălajului a organizat și în acest an, prin Asociația Filantropia Porolissum, Caravana „Pe urmele magilor”, o amplă campanie social-filantropică, inițiată cu scopul de a sprijini cu produse alimentare, rechizite, îmbrăcăminte și încălțăminte pe cei care, orfani sau bolnavi, bătrâni și singuri, au nevoie de ajutor. Acest proiect care a oferit ajutorul, în ultimii ani, unui număr de peste 1000 de persoane, se desfășoară cu binecuvântarea Preasfințitului episcop Petroniu în Postul Sărbătorii Nașterii Domnului, având ca beneficiari acele cazuri sociale deosebite din fiecare comunitate, recomandate prin anchetele sociale efectuate de către preoții din eparhie.
Astfel, în perioada 6-20 decembrie 2022 au fost sprijiniți 340 de oameni minunați din Jibou, Zalău, Cehu Silvaniei, Buciumi , Agrij, Poarta Sălajului, Pria, Zalnoc, Zalha, Lozna Cosniciu de Sus, Cerâșa și Sici, încercați de singurătate, lipsuri și boli, care au arătat voluntarilor și tuturor celor implicați în proiect cât de luminoasă este recunoștința, cât de puțin este nevoie pentru a face niște oameni fericiți și cât de aproape este Betleemul de Aproapele.

 

Consiier social, Preot Claudiu Nechita

 

Mai multe

Resfințirea bisericii din Parohia Fildu de Mijloc

Resfințirea bisericii din Parohia Fildu de Mijloc

Duminică, 28 mai 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Fildu de Mijloc, Protopopiatul Zalău, pentru a binecuvânta lucrările efectuate la lăcașul de cult. După slujba de resfințire, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta...

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Motiș

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Motiș

Duminică, 7 mai 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Motiș, Protopopiatul Zalău. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. La finalul slujbei,...

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Rus

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Rus

Vineri, 21 aprilie 2023, cu ocazia sărbătorii Izvorului Tămăduirii, Mănăstirea Rus, cunoscută în părțile locului și sub denumirea de Mănăstirea „Sfânta Maria - Rus”, s-a transformat într-o adevărată oază duhovnicească, la care au venit sute de credincioși, atât din...

A treia zi de Paști în Șimleu Silvaniei

A treia zi de Paști în Șimleu Silvaniei

Ca în fiecare an, în cea de-a treia zi a Sfintelor Paști, Preasfințitul Părinte Petroniu a făcut un popas duhovnicesc în mijlocul credincioșilor din orașul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Intrarea în biserică...