Vizita Înaltpreasfințitului Părinte Naum, Mitropolit de Ruse, în Episcopia Sălajului

dec. 5, 2022 | Activitatea Ierarhului

În perioada 2-4 decembrie 2022, la invitația Preasfințitului Părinte Petroniu și cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Înaltpreasfințitul Părinte Naum, Mitropolit de Ruse, din Biserica Bulgariei, a făcut o vizită în Episcopia Sălajului.

Vineri, 2 decembrie 2022, Înaltpreasfințitul Părinte Naum, împreună cu Preasfințitul Părinte Petroniu, a vizitat Centrul de Servicii Sociale „Sfântul Gheorghe” din Românași și paraclisul acestuia.

Sâmbătă, 3 decembrie 2022, cei doi Ierarhi au vizitat mai multe lăcașuri de cult din Protopopiatul Șimleu Silvaniei, Înaltpreasfinția Sa fiind impresionat de frumusețea și căldura picturii bisericilor, precum și de noblețea sufletească a oamenilor, care l-au întâmpinat cu multă bucurie în lăcașurile de cult din Bobota, Halmășd, Valcău de Sus și Mănăstirea Bic.

Duminică, 4 decembrie 2022, Înaltpreasfințitul Părinte Naum, Mitropolit de Ruse, împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, și cu Preasfințitul Părinte Petroniu, a săvârșit slujba Sfintei Liturghii în biserica Parohiei „Sfântul Apostol Toma” și „Sfântul Ierarh Nicolae” din Zalău, cu prilejul hramului de iarnă. În după amiaza aceleiași zile, Înaltpreasfințitul Părinte Naum, împreună cu Chiriarhul locului, a vizitat biserica „Sfântul Apostol Andrei” din Zalău, biserica „Pogorârea Sfântului Duh” și „Sfântul Ierarh Alexandru” din Zalău și Catedrala Episcopală „Înălțarea Domnului” din Zalău.

Vizita Înaltpreasfințitului Părinte Naum în Episcopia Sălajului s-a încheiat duminică seara, 4 decembrie 2022.

Mai multe

Binecuvântarea sediului Protopopiatului Ortodox Român din Jibou

Binecuvântarea sediului Protopopiatului Ortodox Român din Jibou

Duminică, 14 aprilie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu a oficiat o slujbă de binecuvântare la sediul Protopopiatului Ortodox Român din Jibou, în urma lucrărilor de modernizare efectuate asupra acestuia. Piatra de temelie a sediului a fost sfințită în data de 24...

Slujire Arhierească la Mănăstirea Bălan

Slujire Arhierească la Mănăstirea Bălan

Duminică, 14 aprilie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul obștii Mănăstirii Bălan, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi, în prezenţa a numeroşi credincioşi, care, an de an, vin la sfânta mănăstire,...

Liturghie Arhierească în Parohia Marca

Liturghie Arhierească în Parohia Marca

Duminică, 7 aprilie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Marca, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. La finalul...

Zi de sărbătoare în Parohia ,,Sfânta Treime” din Zalău

Zi de sărbătoare în Parohia ,,Sfânta Treime” din Zalău

Duminică, 10 martie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Sfânta Treime” din Zalău, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. Cu ocazia acestui eveniment deosebit, au participat...

Prezență Arhierească în Parohia Ortelec

Prezență Arhierească în Parohia Ortelec

Duminică, 3 martie 2024, Preasfinţitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Nașterea Maicii Domnului” din cartierul zălăuan Ortelec, Protopopiatul Zalău, unde a săvârşit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoţi și diaconi. În...