Vizita Înaltpreasfințitului Părinte Naum, Mitropolit de Ruse, în Episcopia Sălajului

dec. 5, 2022 | Activitatea Ierarhului

În perioada 2-4 decembrie 2022, la invitația Preasfințitului Părinte Petroniu și cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Înaltpreasfințitul Părinte Naum, Mitropolit de Ruse, din Biserica Bulgariei, a făcut o vizită în Episcopia Sălajului.

Vineri, 2 decembrie 2022, Înaltpreasfințitul Părinte Naum, împreună cu Preasfințitul Părinte Petroniu, a vizitat Centrul de Servicii Sociale „Sfântul Gheorghe” din Românași și paraclisul acestuia.

Sâmbătă, 3 decembrie 2022, cei doi Ierarhi au vizitat mai multe lăcașuri de cult din Protopopiatul Șimleu Silvaniei, Înaltpreasfinția Sa fiind impresionat de frumusețea și căldura picturii bisericilor, precum și de noblețea sufletească a oamenilor, care l-au întâmpinat cu multă bucurie în lăcașurile de cult din Bobota, Halmășd, Valcău de Sus și Mănăstirea Bic.

Duminică, 4 decembrie 2022, Înaltpreasfințitul Părinte Naum, Mitropolit de Ruse, împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, și cu Preasfințitul Părinte Petroniu, a săvârșit slujba Sfintei Liturghii în biserica Parohiei „Sfântul Apostol Toma” și „Sfântul Ierarh Nicolae” din Zalău, cu prilejul hramului de iarnă. În după amiaza aceleiași zile, Înaltpreasfințitul Părinte Naum, împreună cu Chiriarhul locului, a vizitat biserica „Sfântul Apostol Andrei” din Zalău, biserica „Pogorârea Sfântului Duh” și „Sfântul Ierarh Alexandru” din Zalău și Catedrala Episcopală „Înălțarea Domnului” din Zalău.

Vizita Înaltpreasfințitului Părinte Naum în Episcopia Sălajului s-a încheiat duminică seara, 4 decembrie 2022.

Mai multe

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Nadiș

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Nadiș

Duminică, 14 iulie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Nadiș, Protopopiatul Zalău. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. La finalul slujbei,...

Slujbă de reîntemeiere a Sfintei Mese în Parohia Crasna

Slujbă de reîntemeiere a Sfintei Mese în Parohia Crasna

Duminică, 7 iulie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Crasna, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu ocazia acestui eveniment deosebit, Preasfinția Sa a oficiat slujba de reîntemeiere a Sfintei Mese, ca urmare a...

Resfințirea bisericii din Parohia Poiana Blenchii

Resfințirea bisericii din Parohia Poiana Blenchii

Duminică, 30 iunie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Poiana Blenchii, Protopopiatul Jibou, pentru a binecuvânta lucrările efectuate la lăcașul de cult. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a oficiat și slujba de...

Hramul Schitului Stârciu

Hramul Schitului Stârciu

Sâmbătă, 29 iunie 2024, cu ocazia sărbătorii Sfinților Apostoli Petru și Pavel, Preasfințitul Părinte Petroniu a săvârșit Sfânta Liturghie la Schitul Stârciu, împreună cu un sobor de preoţi şi arhidiaconi. Cu acest prilej, la slujbă au participat numeroși credincioși...

Târnosirea bisericii Mănăstirii Bobota

Târnosirea bisericii Mănăstirii Bobota

Luni, 24 iunie 2024, cu ocazia praznicului Sfintei Treimi și a sărbătorii Nașterii Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, Preasfințitul Părinte Petroniu, împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului,...

Hramul bisericii din cartierul zălăuan Porolissum

Hramul bisericii din cartierul zălăuan Porolissum

Duminică, 23 iunie 2024, cu prilejul praznicului Pogorârii Sfântului Duh, Preasfințitul Părinte Petroniu a fost prezent în mijlocul credincioșilor din cartierul zălăuan Porolissum, care s-au adunat în număr mare la sfânta biserică, întrucât, în fiecare an, în ziua de...