Vizita Înaltpreasfințitului Părinte Naum, Mitropolit de Ruse, în Episcopia Sălajului

dec. 5, 2022 | Activitatea Ierarhului

În perioada 2-4 decembrie 2022, la invitația Preasfințitului Părinte Petroniu și cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Înaltpreasfințitul Părinte Naum, Mitropolit de Ruse, din Biserica Bulgariei, a făcut o vizită în Episcopia Sălajului.

Vineri, 2 decembrie 2022, Înaltpreasfințitul Părinte Naum, împreună cu Preasfințitul Părinte Petroniu, a vizitat Centrul de Servicii Sociale „Sfântul Gheorghe” din Românași și paraclisul acestuia.

Sâmbătă, 3 decembrie 2022, cei doi Ierarhi au vizitat mai multe lăcașuri de cult din Protopopiatul Șimleu Silvaniei, Înaltpreasfinția Sa fiind impresionat de frumusețea și căldura picturii bisericilor, precum și de noblețea sufletească a oamenilor, care l-au întâmpinat cu multă bucurie în lăcașurile de cult din Bobota, Halmășd, Valcău de Sus și Mănăstirea Bic.

Duminică, 4 decembrie 2022, Înaltpreasfințitul Părinte Naum, Mitropolit de Ruse, împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, și cu Preasfințitul Părinte Petroniu, a săvârșit slujba Sfintei Liturghii în biserica Parohiei „Sfântul Apostol Toma” și „Sfântul Ierarh Nicolae” din Zalău, cu prilejul hramului de iarnă. În după amiaza aceleiași zile, Înaltpreasfințitul Părinte Naum, împreună cu Chiriarhul locului, a vizitat biserica „Sfântul Apostol Andrei” din Zalău, biserica „Pogorârea Sfântului Duh” și „Sfântul Ierarh Alexandru” din Zalău și Catedrala Episcopală „Înălțarea Domnului” din Zalău.

Vizita Înaltpreasfințitului Părinte Naum în Episcopia Sălajului s-a încheiat duminică seara, 4 decembrie 2022.

Mai multe

Prezență Arhierească în Parohia Bobota

Prezență Arhierească în Parohia Bobota

Duminică, 5 februarie 2023, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Bobota, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, din care a făcut...

Hramul paraclisului Liceului Ortodox „Sfântul Nicolae” din Zalău

Hramul paraclisului Liceului Ortodox „Sfântul Nicolae” din Zalău

Luni, 30 ianuarie 2023, paraclisul Liceului Ortodox „Sfântul Nicolae” din Zalău și-a prăznuit ocrotitorii, pe Sfinții Trei Ierarhi, Vasile cel Mare, Grigorie de Dumnezeu Cuvântătorul și Ioan Gură de Aur. Cu acest prilej, elevii și cadrele didactice din cadrul acestei...

Zi de bilanț în Episcopia Sălajului

Zi de bilanț în Episcopia Sălajului

Duminică, 29 ianuarie 2023, la Liceul Ortodox „Sfântul Nicolae” din Zalău s-au desfășurat lucrările ședințelor Consiliului Eparhial și Adunării Eparhiale din Episcopia Sălajului. Cu acest prilej, ziua a debutat cu Sfânta Liturghie săvârșită de Preasfințitul Părinte...

Binecuvântarea sediului Protopopiatului Ortodox Român din Zalău

Binecuvântarea sediului Protopopiatului Ortodox Român din Zalău

Joi, 26 ianuarie 2023, Preasfinţitul Părinte Petroniu a oficiat o slujbă de binecuvântare la sediul Protopopiatului Ortodox Român din Zalău, în urma lucrărilor de modernizare efectuate asupra acestuia. La acest eveniment au participat membrii Permanenței Consiliului...