Conferința preoțească de primăvară în Episcopia Sălajului

iun. 15, 2021 | Activitatea Ierarhului

Marți, 15 iunie 2021, la Catedrala Episcopală „Înălțarea Domnului” din Zalău a avut loc conferința pastoral-misionară semestrială de primăvară, a preoților din Episcopia Sălajului. Potrivit articolului 140 din Statutul pentru organizarea și funcționarea Bisericii Ortodoxe Române, conferințele pastoral-misionare se desfășoară de două ori pe an, tematica acestor conferințe fiind unitară în întreaga Patriarhie.

Conferința s-a desfășurat în prezența Preasfințitului Părinte Petroniu și a fost susținută de Preacucernicul Părinte Doru Gârboan, preot paroh al Parohiei Ortelec, din Protopopiatul Zalău, cu o activitate bogată în diaspora, de aproximativ zece ani, timp în care a fost preot paroh al Parohiilor Faenza și Imola și Consilier al Departamentului de Tineret în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

Tema tratată de către Preacucernicia Sa a fost în acord cu tematica propusă de Sfântul Sinod privind „Anul omagial al pastorației românilor din afara României” şi „Anul comemorativ al celor adormiţi în Domnul; valoarea liturgică şi culturală a cimitirelor”, fiind intitulată: „Crâmpeie de viață, trăire și mărturisire din istoria diasporei române din Occident”.

Prezentarea a fost structurată pe mai multe capitole, după cum urmează: Termenul „diaspora”, privit din punct de vedere etimologic şi sociologic; Diaspora Ortodoxă Română; Identitate Ortodoxă Românească în contextul diasporei; Parohia din diaspora și particularitățile ei; Specificul pastorației în diaspora și Tinerii din diaspora și aportul lor la viața parohială. După susținerea prelegerii au avut loc intervenții ale preoților cu privire la această temă.

În continuare, Preasfințitul Părinte Petroniu a înmânat diplomele acordate de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Preacucernicului Părinte coordonator de proiect Daniel-Sebastian Blaj, preot paroh al Parohiei Creaca, Doamnei Alina Blaj, consilier școlar la Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Sălaj și Grupei de cateheză a Parohiei Creaca, cu prilejul câștigării, la nivelul Episcopiei Sălajului, a Concursului Național Catehetic ,,Biserica – familia românilor de pretutindeniˮ, cu proiectul ,,Brățara prieteniei – o șansă la viațăˮ, proiect derulat în parteneriat cu Parohia ,,Sfinții Româniˮ din Pavia, Italia.

Din punct de vedere administrativ, Episcopia Sălajului are în structura sa trei protopopiate, 205 parohii și opt așezăminte monahale, în care slujesc un număr de 243 de preoți și diaconi.

Mai multe

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Nadiș

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Nadiș

Duminică, 14 iulie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Nadiș, Protopopiatul Zalău. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. La finalul slujbei,...

Slujbă de reîntemeiere a Sfintei Mese în Parohia Crasna

Slujbă de reîntemeiere a Sfintei Mese în Parohia Crasna

Duminică, 7 iulie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Crasna, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu ocazia acestui eveniment deosebit, Preasfinția Sa a oficiat slujba de reîntemeiere a Sfintei Mese, ca urmare a...

Resfințirea bisericii din Parohia Poiana Blenchii

Resfințirea bisericii din Parohia Poiana Blenchii

Duminică, 30 iunie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Poiana Blenchii, Protopopiatul Jibou, pentru a binecuvânta lucrările efectuate la lăcașul de cult. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a oficiat și slujba de...

Hramul Schitului Stârciu

Hramul Schitului Stârciu

Sâmbătă, 29 iunie 2024, cu ocazia sărbătorii Sfinților Apostoli Petru și Pavel, Preasfințitul Părinte Petroniu a săvârșit Sfânta Liturghie la Schitul Stârciu, împreună cu un sobor de preoţi şi arhidiaconi. Cu acest prilej, la slujbă au participat numeroși credincioși...

Târnosirea bisericii Mănăstirii Bobota

Târnosirea bisericii Mănăstirii Bobota

Luni, 24 iunie 2024, cu ocazia praznicului Sfintei Treimi și a sărbătorii Nașterii Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, Preasfințitul Părinte Petroniu, împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului,...

Hramul bisericii din cartierul zălăuan Porolissum

Hramul bisericii din cartierul zălăuan Porolissum

Duminică, 23 iunie 2024, cu prilejul praznicului Pogorârii Sfântului Duh, Preasfințitul Părinte Petroniu a fost prezent în mijlocul credincioșilor din cartierul zălăuan Porolissum, care s-au adunat în număr mare la sfânta biserică, întrucât, în fiecare an, în ziua de...