Preacuviosul Părinte Protosinghel Ghelasie Spătăcean, starețul Mănăstirii Voivodeni, condus pe ultimul drum

iul. 22, 2020 | Știri

Marți, 21 iulie 2020, a avut loc înmormântarea Preacuviosului Părinte Protosinghel Ghelasie Spătăcean, starețul Mănăstirii Voivodeni, care, cu mare regret, a fost condus pe ultimul drum de către un sobor de peste 40 de preoți și diaconi, între care s-au numărat și Preacuviosul Părinte Arhimandrit Mina Pletosu, exarhul mănăstirilor din Episcopia Sălajului, Preacucernicul Părinte Mihai Dobocan, consilierul cultural al Episcopiei Sălajului, Preacucernicul Părinte Ioan Torcoș, secretarul eparhial al Episcopiei Sălajului și Preacucernicul Părinte Cătălin Lucaci, protopopul Zalăului și în prezența a numeroși credincioși și fii duhovnicești ai Preacuviosului Părinte stareț din satele învecinate și din alte județe.

Preacuviosul Părinte Ghelasie a reînviat viața monahală de la Voivodeni, odată cu înființarea Mănăstirii „Schimbarea la Față”, când, în anul 2002, a venit cu câțiva călugări de la Mănăstirea Frăsinei, din județul Vâlcea, pentru a reînnoda tradiția monahală a acestor meleaguri, întreruptă timp de peste trei sute de ani din cauza istoriei zbuciumate a Ardealului. Aceștia s-au oprit în acest loc frumos și liniștit și au purces la înălțarea sfintei mănăstiri, cu foarte multă trudă, cu grele osteneli și cu resurse bănești modeste, într-o zonă defavorizată din punct de vedere economic, dar cu oameni binevoitori și iubitori de Hristos.

Demersurile au fost inițiate încă din anul 2000 de credincioșii locului, iar după venirea grupului de călugări, condus de Preacuviosul Părinte Ghelasie, a fost înființat inițial un schit, ridicat, ulterior, la rangul de mănăstire, astfel încât, după mai bine de trei sute de ani, Dumnezeu a împlinit dorința credincioșilor din satul Voivodeni și din împrejurimi.

Din luna august a anului 2002 când a avut loc sfințirea pietrei de temelie a Mănăstirii Voivodeni și până când a plecat, prematur, la Domnul, Părintele stareț a ctitorit această frumoasă și sfântă mănăstire cu râvnă, cu blândețe și cu înțelepciune, în ciuda ispitelor și a sănătății Preacuvioșiei Sale greu încercate.

Preacuviosul Părinte Ghelasie Spătăcean a avut o credință puternică și cu ajutorul lui Dumnezeu, a reușit să se înconjoare de călugări și de credincioși, întru slujirea la care a fost chemat.

Dumnezeu să-l ierte, să-l odihnească în pace și să-i așeze sufletul cu sfinții în Împărăția Sa, în semn de răsplată pentru toate nevoințele Sale!

Mai multe

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Nadiș

Binecuvântarea capelei mortuare din Parohia Nadiș

Duminică, 14 iulie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Nadiș, Protopopiatul Zalău. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și arhidiaconi. La finalul slujbei,...

Slujbă de reîntemeiere a Sfintei Mese în Parohia Crasna

Slujbă de reîntemeiere a Sfintei Mese în Parohia Crasna

Duminică, 7 iulie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Crasna, Protopopiatul Șimleu Silvaniei. Cu ocazia acestui eveniment deosebit, Preasfinția Sa a oficiat slujba de reîntemeiere a Sfintei Mese, ca urmare a...

Resfințirea bisericii din Parohia Poiana Blenchii

Resfințirea bisericii din Parohia Poiana Blenchii

Duminică, 30 iunie 2024, Preasfințitul Părinte Petroniu s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Poiana Blenchii, Protopopiatul Jibou, pentru a binecuvânta lucrările efectuate la lăcașul de cult. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a oficiat și slujba de...

Hramul Schitului Stârciu

Hramul Schitului Stârciu

Sâmbătă, 29 iunie 2024, cu ocazia sărbătorii Sfinților Apostoli Petru și Pavel, Preasfințitul Părinte Petroniu a săvârșit Sfânta Liturghie la Schitul Stârciu, împreună cu un sobor de preoţi şi arhidiaconi. Cu acest prilej, la slujbă au participat numeroși credincioși...

Târnosirea bisericii Mănăstirii Bobota

Târnosirea bisericii Mănăstirii Bobota

Luni, 24 iunie 2024, cu ocazia praznicului Sfintei Treimi și a sărbătorii Nașterii Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, Preasfințitul Părinte Petroniu, împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului,...

Hramul bisericii din cartierul zălăuan Porolissum

Hramul bisericii din cartierul zălăuan Porolissum

Duminică, 23 iunie 2024, cu prilejul praznicului Pogorârii Sfântului Duh, Preasfințitul Părinte Petroniu a fost prezent în mijlocul credincioșilor din cartierul zălăuan Porolissum, care s-au adunat în număr mare la sfânta biserică, întrucât, în fiecare an, în ziua de...